Azja, Azja Płd-Wsch, Birma, Borneo, Filipiny, Indie, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Nepal, Podróż dookoła świata, Singapur, Świat, Tajlandia, Wietnam

W 11 państw dookoła Azji. Nasze TOP 3.

11 stycznia 2016
top3

W 7 miesięcy (4 miesiące w tej podróży i 3 miesiące podczas naszego wyjazdu w 2014 roku) zdążyliśmy odwiedzić 11 państw Azji. Birma, Indie, Nepal, Tajlandia, Wietnam, Kambodża, Laos, Singapur, Malezja z Borneo, Indonezja i Filipiny. Każdy kraj był całkowicie inny, każdy zachwycił nas na swój sposób i mimo, że nie możemy powiedzieć, że w każdym się zakochaliśmy, to były miejsca, które szczególnie nas urzekły. Korzystając z pomysłu blogów Paczki w podróży, Zalatani i Viamundo, postanowiliśmy zrobić swój ranking TOP 3 Azji.

TOP 3 PAŃSTWA

1. Birma

Za cudownych i bezinteresownych ludzi, za uśmiech, za lungi, za twarze wymalowane thanaką, za poranki w górach, za pagody pokryte w mgle, za najpiękniejszy wchód słońca w Baganie, za kolorowy Yangon, za tańczących rybaków znad jeziora Inle, za niesamowity trekking….ach, długo byśmy tak mogli wymieniać : )

IMG_1338-1024x682

2. Nepal

Za zatłoczone Katmandu, za wymęczający trekking wokół Annapurny, za ośnieżone szczyty, za przepyszne pierożki momo, za jazdy autobusem na dachu, za lot paralotnią, za stare sklepy i wypłowiałe bilbordy wiszące nad ulicami miast.

IMG_1363

3. Laos

Za spacery pośród pól ryżowych o zachodzie słońca, za szalone jazdy lokalnymi autobusami, za pyszne piwo Lao Beer, za „same same but different„, za spektakularne jaskinie Konglor, za nocne markety i grupy mnichów o poranku.

IMG_7930-1024x682

TOP 3 MIASTA

1. Bangkok, Tajlandia

Za bycie najprzyjaźniejszą dla turysty metropolią Azji, za wszystkie pad thai’e, green curry, pyszne soki z marakui, za tani alkohol, za imprezowy klimat i za to, że było to pierwsze miejsce, w którym byliśmy z naszym kolegą Piotrkiem.

IMG_0052

2. Yangon, Birma

Za nietypowy klimat, podniszczone kamienice, taksówki pamiętające czasy kolonializmu, uśmiechnięte twarze, pyszny sok z trzciny cukrowej, wieczorne targi i przepiękną pagodę.

IMG_0256-1024x682

3. Ubud, Indonezja

Za europejskie jedzenie, bliskość hinduskich świątyń i pól ryżowych, za zapach kadzideł i nowoczesne galerie sztuki.

IMG_1205

TOP 3 JEDZENIE

1. Pad Thai, Tajlandia

Za bycie najpyszniejszym daniem o każdej porze dnia.

padthai

2. Zupa Pho, Wietnam

Za bycie najlepszym substytutem rosołu mam i babć.

IMG_6307

3. Kaczka z Georgetown, Malezja

Za bycie najsmaczniejszą kaczką w naszym życiu.

IMG_1304

TOP 3 NATURA

1. Spotkanie z nosaczami, Borneo

Za przyjaznego Billa, za najbliższe i najbardziej autentyczne spotkanie ze zwierzętami i za to, że byliśmy tam zupełnie sami.

IMG_1982

2. Rejs po rzece Kinabatangan, Borneo

Za podróż drewnianą łodzią przez mgłę w środku dżungli.

Bez nazwy-1

3. Palambak, Indonezja

Za odgłosy dzikich małp i egzotycznych ptaków nocą, za skaczące ryby o poranku, za niezniszczone rafy koralowe i za przepiękny turkus wody.

IMG_0264

TOP 3 PRZEŻYCIA

1. Wolontariat, Indie

Za możliwość pomocy, za wszystkie wspólne dyktanda, za przerobioną kilkanaście razy tabliczkę mnożenia, za gry, zabawy, za ‚Ambse-adamse’, za grę w krykieta, za wszystkie buziaczki przytulenia i za te wszystkie ciepłe chwile, które razem przeżyliśmy.

IMG_2023

2. Trekking Kalaw – Inle, Birma

Za niezwykłą możliwość obcowania z ludźmi dla których czas się zatrzymał, za piękne krajobrazy, nocleg w drewnianym domu, najlepsze azjatyckie śniadanie, za najśmieszniejszego przewodnika na świecie, za imprezę w świątyni przy pełni księżyca.

IMG_0609

3. Lot paralotnią, Nepal

Za to, że był to nasz pierwszy lot w życiu, za to, że wymagał od nas odwagi i za to, że dał nam możliwość zobaczenia Nepalu z całkowicie innej perspektywy.

G0201887

TOP 3 KRAJOBRAZY

1. Region Annapurny, Nepal

Za ośnieżone szczyty siedmiotysięczników, za masywy gór, za niezapomniane wschody słońca i za najpiękniejszy trekking w naszym życiu.

IMG_0976

2. Wulkan Ijen, Indonezja

Za niesamowite, kolorowe opary, magiczny krater oraz spotkanie z ludźmi, którzy codziennie walczą o życie i kilka dolarów.

IMG_0832

3. Pola ryżowe w okolicach Sapy, Wietnam

Za najbardziej intensywny kolor zieleni o wschodzie słońca, za dotarcie do odległy wiosek Hmongów, za trzy dniową podróż skuterem w nieznane, za piękne zachody i możliwość podejrzenia autentycznego życia mieszkańców Wietnamu.

IMG_6468-1024x682

TOP 3 ATRAKCJE – ŚWIĄTYNIE

1. Bagan, Birma

Za pola usłane pagodami, za rysunki dzieci, za bliskie spotkanie z pszczołami, za piękny wschód słońca, za klimatyczne świątynie, za burze, za jazdę elektrycznym rowerem, za magiczny czas.

IMG_2852-1024x682

2. Angkor, Kambodża

Za klimat rodem z Indiana Jonesa, za obrośnięte świątynie, za wszystkie wypite litry soku z trzciny cukrowej, za zabawę w chowanego z dzieciakami, za spacery korytarzami i piwniczkami, za cudownie zachowane rzeźby.

IMG_9052

3. Shwedagon Pagoda, Birma

Za odgłosy dzwoneczków, za zapach kadzideł, za długie rozmowy z mnichami, za płaty złota pięknie odbijające się w zachodzącym słońcu, za możliwość doświadczenia głębokiej wiary ludzi, za rozbrzmiewającą zewsząd muzykę. Za najbardziej duchowe kilka godzin w naszym życiu.

IMG_9873-1024x682

TOP 3 NOCLEGI

1. Nocleg w chatce w birmańskich górach, Birma

Za wzgórza pokryte we mgle, za najsmaczniejszą sałatkę avocado, za picie wódki ryżowej na końcu świata razem z przewodnikiem,  za przepiękne wschody słońca, za kury chodzące po pokoju, za czwórkę wspaniałych kompanów, za wiejski klimat.

IMG_1037-1024x682

2. Ojek Homestay, Ubud

Za przepyszne śniadania, zapach kadzideł, wspaniałą lokalizację, za balijskie rytmu, które dobiegały ze wszystkich zakamarków oraz za najmilszą obsługę.

IMG_0915

3. Krystal Loge, Coron

Za domek na palach, który bujał się na wodzie całą noc, za drewniane hamaki i brak okien, za bardzo dobrą lokalizację i rozpalone do czerwoności niebo o zachodzie.

IMG_02511

 

TOP 3 PRZYGODY

1. Przejście graniczne Tajlandia – Birma

Za pierwsze spotkanie z Birmą, za niesamowitych ludzi, którzy pomogli nam odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości, za najlepszą podróż autobusem do Yangonu i za całkowicie inny świat, w który wtedy wkroczyliśmy.

2. Skuterem przez Bolaven, Laos

Za Tad Lo, w którym piliśmy najlepsze bananowe szejki w życiu, za pierwszą dłuższą wyprawę motorową, za wodospady i pola ryżowe, za wypadek, który skończył się prawie-złamaną ręką oraz za wszystkie wywrotki, które zaliczyliśmy na szutrowych drogach.

IMG_7705-1024x682

3. Jazda pociągiem Hsipaw – Mandalaya, Birma

Za całodniową możliwość obcowania z najmilszymi ludźmi na świecie, za niezliczoną ilość zjedzonych arbuzów makaronów, za imponujący wiadukt z czasów kolonializmu, za mijane po drodze autentyczne wioski i za każdy uśmiech, którym uraczyły nas birmańskie dzieci.

IMG_3152-1024x682

TOP 3 LUDZIE

1. Plemiona północnego Laosu

Za pierwsze spotkanie z całkowicie innymi Laotańczykami, za wszystkie „Sawadee!„, za drewniane wioski i za każdą wypitą wspólnie herbatę.

IMG_69771-1024x682

2. Baju People, Borneo

Za możliwość podejrzenia życia ludzi, którzy 80% swojego czasu spędzają w wodzie, za wioski na środku morza i za bardzo ciekawe świata dzieci.

IMG_1434

3. Mieszkańcy slumsów, Manila

Za każdy uśmiech, miłe słowo,za ogromne zainteresowanie nami, zabawy z dziećmi i za każdą przybitą piątkę.

IMG_0251Także warto przeczytać...

6 Comments

 • Reply Marcin Nowak 13 stycznia 2016 at 11:21 am

  Bardzo fajne zestawienie. Pomijając, że udane zdjęcia, to nie ma rozwlekłego rozpisywania się. Konkrety. Wielu miejsc zazdroszcze. powodzenia dalej!

 • Reply Top 3 Meksyku i Ameryki Środkowej. - Świat według RostkówŚwiat według Rostków 1 sierpnia 2016 at 3:44 am

  […] Podobnie jak w przypadku Azji, zrobiliśmy zestawienie TOP 3. […]

 • Reply ANETA 7 sierpnia 2017 at 2:02 pm

  Witam
  Super blog i super podróże coś co jest najwspanialsze w życiu. Mamy dwoje małych dzieci chcielibyśmy na rok zabrać wszystkich i wyjechać. Zależy nam na tym żeby żyć w warunkach w miarę normalnych (spać na łóżkach i wykąpać się w ciepłej wodzie) początkowo myśleliśmy o wyspach kanadyjskich ale im bliżej do wyjazdu tym bardziej chcielibyśmy poznać świat niekoniecznie europejski. Zainteresowała nas Azja dlatego postanowiłam napisać i poprosić o radę czy moglibyście nam coś podpowiedzieć doradzić czy to nie jest rzucanie się na głęboką wodę? Gdzie najlepiej się zatrzymać jak podróżować?

  • Reply Sandra 15 sierpnia 2017 at 1:17 pm

   Hej hej:) najlepiej napisz do nas na maila lub wiadomość prywatną na facebooku :) łatwiej będzie pogadać :)

 • Reply TOP 3 Ameryki Południowej. - Świat według RostkówŚwiat według Rostków 11 października 2017 at 11:10 am

  […] TOP 3 Azji i TOP 3 Meksyku i Ameryki Środkowej, więc teraz kolej na Amerykę Południową. W trzy miesiące […]

 • Reply Monika 24 października 2018 at 4:20 am

  Świetne zestawienie, bardzo dziękuję!
  Właśnie kieruję się nim przy planowaniu najbliższej podróży :)

 • Leave a Reply

  Current ye@r *