Ameryka Południowa, Brazylia, Porady, Świat

Wodospady Iguazu: którą stronę wybrać?

20 września 2017
wodospady

Malownicze kaskady, kłęby pary, kolorowe tęcze i to wszystko w środku dzikiej dżungli. Czego chcieć więcej?

Iguazu to kompleks najbardziej imponujących wodospadów na świecie, nie przez przyczyny wpisany na listę cudów świata. Wodospady znajdują się na granicy argetyńsko-brazylijskiej i przebiegają przez Gardło Diabła. To jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Parku, które robi ogromne wrażenie. Na terenie Iguazu spotkać można egzotyczne jaguary, tęczowe tukany, kolorowe motyle, kajmany i tapiry. Całe rozlewisko dzieli się na ponad 270 mniejszych wodospadów, które tworzą krajobraz pełen kaskad i niezwykłych formacji skalnych. To wszystko sprawia, że Wodospady Iguazu są jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Ameryce Południowej.
Nie bez powodu.

Osoby z małą ilością czasu (i/lub pieniędzy) często zastanawiają się, którą stronę wybrać, by jak najlepiej doświadczyć tego Cudu Natury. Sami długo się nad tym głowiliśmy, a czym więcej czytaliśmy informacji w Internecie tym bardziej nie wiedzieliśmy – więc odwiedziliśmy oby dwie strony :D
Wam natomiast prezentujemy praktyczny mini-przewodnik, który być może pomoże zdecydować, którą część Wodospadów wybrać – brazylijską czy argentyńską.

 

NOCLEG/BAZA WYPADOWA:

Jako bazę wypadową wybraliśmy brazylijskie miasteczko Foz do Iguacu – z prostej przyczyny, po tej stronie wszystko wydaje się być tańsze :)
Zatrzymaliśmy się w hotelu Bambu Hostel (R. Edmundo de Barros, 621 – Centro, Foz do Iguaçu – PR, 85851-120, Brazylia) : wieloosobowe pokoje, szybkie wifi, dobre śniadania, basen, samo centrum miasta, bardzo pomocny personel. Dobra baza wypadowa do Wodospadów (niedaleko jest przystanek autobusowy). Hotel oferuje również zorganizowane wycieczki w przystępnych cenach.

IMG_0287 IMG_0277 IMG_0278

bannery_960_w3

DOJAZD:

Strona brazylijska:
Do Parku kursuje bezpośredni autobus numer 120 (odjeżdża między innymi z przystanku na przeciw McDonalda), koszt to 3,45 BRL. Wysiadacie na ostatnim przystanku. Autobusy kursują dość często. Czas przejazdu to około 45 minut (w zależności od warunków na drodze).

Strona argentyńska: 
Jeżeli tak jak i my jako bazę wypadową wybierzecie stronę brazylijską to dojazd do Wodospadów zajmie Wam o wiele więcej czasu. Możecie zarezerwować bezpośredni transport wraz z wycieczką w agencji lub w swoim hotelu- to na pewno najwygodniejsza, ale też i najdroższa opcja.

Możecie też tak jak my troszkę pokombinować i zrobić to na własną rękę, co wcale nie jest takie trudne. Opcje są dwie, chociaż druga, mimo, że sprawdzona przez nas, wcale taka pewna nie jest:

Opcja 1: Wystarczy złapać autobus z przystanku na przeciw McDonalda, który jedzie w stronę Argentyny (5 BRL), wysiąść na granicy po stronie brazylijskiej i przejść odprawę celną, złapać kolejny autobus (kolejne 5 BRL lub poczekać 30-60 minut na autobus tego samego przewoźnika wtedy nie trzeba nic płacić wystarczy pokazać bilet zakupiony wcześniej ), wysiąść na granicy po stronie argentyńskiej i przejść kolejną odprawę celną, załapać kolejny autobus do miasta Puerto Iguasu  (kolejne 5 BRL lub poczekać 30-60 minut na autobus tego samego przewoźnika wtedy nie trzeba nic płacić wystarczy pokazać bilet zakupiony wcześniej ). A po dojeździe do miasta wskoczyć w autobus jadący bezpośrednio pod bramę Parku (koszt biletu to 150 ARS w dwie strony). Jeśli macie czas i przy każdej przesiadce będziecie czekać na autobus tego samego przewoźnika to cała podróż wyniesie was 5 BRL + 75 ARS w jedną stronę. Jeśli czasu nie macie to zapłacicie 15 BRL + 75 ARS w jedną stronę, łapiąc za każdym razem nowy autobus innego przewoźnika.

Opcja 2:  Złapać z brazylijskiego dworca autobus firmy Cruz del Norte (10 BRL lub około 40 ARS), który zawiezie Was bezpośrednio pod bramę Parku, zatrzymując się i czekając na Was na każdej granicy. W ciągu dnia jadą najprawdopodobniej tylko dwa takie autobusy, więc warto dzień wcześniej (lub po przyjeździe na dworzec) dowiedzieć się w jakich godzinach kursują. My mieliśmy szczęście i złapaliśmy autobus na granicy. Spod Parku autobus wraca koło godziny 16:00 – warto się upewnić u kierowcy.

 

ATRAKCJE:

Strona brazylijska:
Brazylijska strona pozwala Wam zobaczyć Wodospady w całej okazałości. To tutaj zrobicie klasyczne zdjęcia panoramiczne, które zazwyczaj widnieją w internecie reklamując ten Cud Natury.

IMG_0097 IMG_0111 IMG_0124 IMG_0054 IMG_0058 IMG_0035 IMG_0022 G0287588 IMG_0012

Zdecydowanie największą atrakcją tej strony jest spacer po kładce zbudowanej nad samym Gardłem Diabła, który pozwala doświadczyć Wodospadu na własnej skórze. Uważajcie na swój aparat, komórki i kamery – my nieźle zmokliśmy. Tęcze macie w gratisie.

IMG_0194 IMG_0211 IMG_0220 IMG_0145 IMG_0226 IMG_0249 IMG_0241 IMG_0235 IMG_0124 IMG_0129 G0277494 IMG_0134 IMG_0140

Na tą stronę możecie spokojnie poświęcić pół dnia, a i tak wrócicie szybciej niż zakładaliście.

Po Parku kursuje piętrowy autobus, który dowozi do największych atrakcji. Warto wysiąść na obok Hotelu i całą resztę trasy pokonać pieszo – nie jest to wymagający spacer, a widoki piękne :)

 

Strona argentyńska:
Przede wszystkim strona argentyńska jest znacznie większa i bardziej rozbudowana od brazylijskiej, z większą ilością szlaków i tras. Główną atrakcją jest oczywiście Gardziel Diabła, które dosłownie połyka swoim rozmachem.

IMG_0322 IMG_0327 G0337735 G0347761

W Parku są również dostępne dwie trasy: Górna, która prowadzi nad kaskadami oraz Dolna, która pozwala podejść bardzo blisko, by poczuć siłę wodospadu.IMG_0363 IMG_0395 IMG_0437 IMG_0462 IMG_0469 IMG_0472 IMG_0477 IMG_0457 IMG_0433

Rano warto się również wybrać na Wyspę San Martin (my niestety dotarliśmy za późno, kiedy poziom wody był już zbyt wysoki by płynąć), z której rozciąga się piękny widok na obie strony. Dla osób z grubszym portfelem polecamy również podpłynięcie pod sam kocioł wodospadu (koniecznie zabierzcie ze sobą aparat wodoodporny, ludzie wracają z tej wycieczki przemoczeni do suchej nitki).

IMG_0439

Dojazd pomiędzy największymi atrakcjami jest znacznie ułatwiony dzięki kursowaniu pociągu, który rozwozi turystów do trzech głównych atrakcji i mimo, że jedzie z zawrotną prędkością 10 km/h, to i tak bywa szybszy niż spacer w upale przez dżunglę.
Polecamy dotrzeć do bram Parku jak najszybciej, tak, żebyście na spokojnie zdążyli wszystko zobaczyć.i

 

CENA WSTĘPU:

Strona brazylijska:
64 BRL (czyli około 72 zł)

Strona argentyńska:
500 ARS (czyli około 103 zł)

Zarówno po stronie brazylijskiej jak i argentyńskiej można płacić kartą lub gotówką (tylko w lokalnej walucie). Przy wejściu znajdują się także bankomaty. Pamiętajcie, że ceny mogą się zmieniać (nasze są z lipca 2017) i warto przed przyjazdem sprawdzić na oficjalnych stronach  (tutaj i tutaj) jaki obecnie obowiązuje cennik.

 

Którą więc wybrać stronę? Osobiście uważamy, że najlepiej odwiedzić je oby dwie (zaczynając od „skromniejszej” brazylijskiej). W części brazylijskiej zobaczycie ogrom tego miejsca i piękne panoramiczne krajobrazy, natomiast po argentyńskiej stronie doświadczycie siły wodospadów i będziecie mogli je poczuć na własnej skórze.

Każda ze stron oferuje inne doznania, ale jeśli już musicie decydować to część argentyńska na pewno Was nie zawiedzie :)

___________

A jak najlepiej zachować te wszystkie niezwykłe wspomnienia?
Nasza historia o ukradzionym laptopie w Nikaragui najlepiej pokazuje, że zdjęcia trzymane na komputerze nie są wcale bezpieczne. Dlatego po prawie każdej naszej podróży tworzymy w domu spersonalizowany album ze zdjęciami.
Dzięki temu wszystkie piękne momenty zamknęliśmy w kilku fotoksiążkach, które w każdej chwili mogą przenieść nas do niezwykłego Iranu, mroźnego Nepalu czy spektakularnej Australii.
Printu.pl stworzyło już dla nas wspaniałą kolekcję wspomnień, a jeżeli i Wy chcielibyście taką fotoksiążkę to koniecznie klikajcie w banner :)

bannery_960

 Także warto przeczytać...

3 Comments

 • Reply Guin 25 września 2017 at 5:21 pm

  Ale boskie widoki ;oo

 • Reply Mateusz 22 lutego 2019 at 7:19 am

  Super widoki !
  Chciałem zapytać jaka porę najlepiej wybrać na zwiedzanie Brazylii?
  Czy podróżowanie samochodem jest bezpieczne? Czy ogólnie jest bezpiecznie?

 • Reply ricco 17 marca 2019 at 3:37 pm

  niezla ta dziewczyna

 • Leave a Reply

  Current ye@r *