A po powrocie..., Iran, Porady, Świat

Iran – informacje praktyczne.

26 marca 2017
iran na bloga

Iran staje się coraz bardziej atrakcyjnym i popularnym kierunkiem wśród Polaków. Jest to kraj, który powoli otwiera się na masową turystykę, jednak ilość informacji w internecie na jego temat jest znikoma, a bardzo wiele z nich jest po prostu nieaktualna lub nieprawdziwa.

Jeżeli ktoś planuje w najbliższym czasie odwiedzić jeden z najprzyjaźniejszych krajów, w jakim kiedykolwiek byliśmy to mamy nadzieję, że nasze porady w tym pomogą :)

 

Dojazd do Iranu:

Do Iranu dolecimy najtaniej z Berlina lub tak jak my z Kijowa (najpewniej z przesiadką w Baku). Nam udało się wyłapać bilet za 99 euro w dwie strony od osoby i lecieliśmy liniami Azerbaijan Airlines. Jeżeli ktoś nie ma czasu na dojazdy i przesiadki lub po prostu woli lecieć bezpośrednio to loty z Warszawy zaczynają się od 1000 zł w dwie strony.

Wiza do Iranu:

Wizę do Iranu można wyrobić w Ambasadzie lub na lotnisku w Teheranie. Cena wizy ciągle się zmienia i waha od 50 do 100 euro. W styczniu zapłaciliśmy  75 euro.
Po przylocie trzeba również wykupić odpowiednie ubezpieczenie (bez niego celnik nie wyda wizy). Koszt to około 20 euro. Jeżeli macie swoje ubezpieczenie to po prostu wydrukujcie warunki na których wyraźnie jest napisane, że obejmuje ono Iran (zdanie „Cały świat z wyjątkiem…” się nie liczy) oraz datę ważności.

Waluta:

Walutą Iranu jest rial, ale ceny często podawane są w tomanach, które skracają kwotę o jedno zero.
10 000 riali to 1000 tomanów (przykładowo, jeżeli na produkcie zobaczycie cenę 5k, oznacza to, że będziecie musieli zapłacić 50 000 riali; skomplikowane? przywykniecie :) )

Warto pamiętać, że europejskie karty kredytowe nie działają w Iranie. Nie zapłacimy nimi w sklepie, restauracji i nie wybierzemy pieniędzy z bankomatu. Należy się zatem w Polsce zaopatrzyć w dolary lub euro i wziąć ich tyle by nie zabrakło ich Wam w czasie podróży.
Podczas naszego pobytu najkorzystniejszy przelicznik był na lotnisku w Teheranie: 1 dolar = 38 000 riali.

Nocleg:

W Iranie nie ma za bardzo rozbudowanej bazy noclegowej, a każdą rezerwacje trzeba robić mailowo. Na stronie Hostels in Iran znajdziecie dane kontaktowe do poszczególnych hoteli. Pomocna jest również strona wikitravel.org oraz Lonely Planet  (jednak warto pamiętać, że ceny tam podane są już nieaktualne).
Można również szukać miejsc noclegowych po przyjeździe i negocjować ceny, jednak w sezonie może się okazać, że najtańsze/najlepsze miejsca zostały już zarezerwowane. Nam poza sezonem udało się wynegocjować całkiem dobre ceny, do których Wy (jeśli jedziecie w okresie wiosenno-wakacyjnym) będziecie musieli doliczyć +50%

Alternatywą jest działający tutaj bardzo dobrze Couchsurfing, który pozwala poznać cudownych ludzi. My po dodaniu wiadomości wspólnej zostaliśmy wręcz zasypani propozycjami. Szczególnie polecamy! :)

Untitled-1

Transport:

Iran ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych. O godziny odjazdów najlepiej pytać w recepcji (ciut drożej) lub bezpośrednio na dworcach. Polecamy autobusy nocne, którymi się głównie poruszaliśmy, oszczędzając przy tym sporo czasu i pieniędzy.
Nie musicie się obawiać o zawyżanie cen – Irańczycy są bardzo uczciwi i zapłacicie dokładanie tyle samo co lokalsi.
Warto nauczyć się cyfr od 1 do 9 w farsi – pozwoli Wam to kontrolować ceny.

Na dworcu możecie kupić zarówno bilet na autobus normalny jak i VIP (trzy siedzenia w rzędzie, rozkładane, drobny poczęstunek podczas jazdy).

Bilety na pociąg należy kupować z tygodniowym wyprzedzeniem. Jeżeli goni was czas warto zapoznać się z ofertą linii lotniczych (bilet można kupić jedynie w agencji turystycznej lub poprzez pośrednika).

Po miastach najlepiej poruszać się lokalnymi autobusami. Opcją dla osób z małą ilością czasu są taksówki, które są stosunkowo tanie.

G0023847

Internet:

Wiele zachodnich stron i aplikacji jest w Iranie zablokowanych (Facebook, Snapchat itp). Aby to obejść najlepiej zainstalować na swoim komputerze program ProxFree lub Psiphon.
Jeżeli nie potrafcie się długo obejść bez internetu to najlepiej kupić na lotnisku kartę sim sieci komórkowej Irancell (za około 200 000 riali będziecie mieć pakiet z internetem).

Obyczaje:

Kobiety w Iranie (także turystki) przez cały czas muszą nosić chustę, która zakrywa włosy. Ściągnąć można ją dopiero, gdy zasugeruje to osoba, która zaprosiła Was do domu. Obowiązuje również tunika/bluzka, która zakrywa biodra oraz ramiona, a także długie spodnie. W niektórych świątyniach kobiety muszą również ubrać czador, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do mauzoleum czy meczetu.

Warto pamiętać o tarof’ie, czyli perskiej uprzejmości.

Popularne jest również zapraszanie do domów, na herbatkę czy zaczepianie na krótką rozmowę. Irańczycy to przesympatyczni, życzliwi ludzie, którzy są nami bardzo zainteresowani. Pytania w stylu: ile masz sióstr, dlaczego przyjechałeś do Iranu, jak Ci się tu podoba lub jak wygląda twój dom – są tutaj na porządku dziennym. Nikomu nie przeszkadza słaba znajomość angielskiego. Pod koniec rozmowy będzie ci się wydawać, że osoba, która cię zagadała wie o tobie wszystko :p

IMG_0357

Bezpieczeństwo:

Iran to jeden z najbezpieczniejszych krajów w jakim byliśmy i jeden z nielicznych po którym ja, jako kobieta, nie bałabym się podróżować samotnie. Ludzie, jak już wspominaliśmy, są tutaj sympatyczni i pomocni. Każdy się uśmiecha i chce pomóc straconemu turyście.
Nie będziemy się tutaj zbytnio rozpisywać – trzeba po prostu pojechać i poczuć atmosferę tego państwa, bo jest po prostu niezwykła.

18

Plan na 12-dniowy pobyt w Iranie wraz z cenami – nasza trasa:

Dzień 1: Lotnisko w Teheranie – Qom – Kaszan

♥ Minivan z lotniska do stacji metra w Teheranie: nam udało się za darmo, ale tak naprawdę wszystko zależy od uprzejmości kierowcy. Zazwyczaj będą Wam chcieli wcisnąć taksówkę (około 250-500 000 riali). Jeżeli macie zamiar zwiedzać Teheran  i nie uda Wam się złapać minivana, to żeby uniknąć dużej opłaty za taryfę poproście taksówkarza, żeby podwiózł Was tylko do pierwszej stacji metra.
♥ Metro – Południowy Dworzec w Teheranie (Jonoob Terminal) : 6000 riali, czerwona linia
♥ Dworzec w Teheranie – Dworzec Qom: 60 000 riali (autobus normalny, odjeżdża gdy jest w miarę pełny)
♥ Dworzec Qom – Centrum Qom: 20 000 riali (minivan złapany zaraz po wyjściu z autobusu)

W Qom warto zobaczyć:
♥ Mauzolem Fatimy, do którego wstęp jest bezpłatny. Na miejscu zostaje nam przydzielony przewodnik i można na 4 godziny zostawić bagaże, co pozwala swobodnie poruszać się po mieście.
♥ Bazar
♥ Plac Astane
♥ Meczet Hassana

♥ Centrum Qom – Dworzec Qom: 10 000 riali (autobus lokalny złapany na drodze głównej)
♥ Dworzec Qom – Centrum Kaszan:  50 000 riali (shared taxi)

Z Centrum Kaszan odbiera nas nasz host: Mohmmed, u którego spędzamy dwie noce.

IMG_0141

 

Dzień 2: Kaszan

♥ Po Kaszan najlepiej poruszać się pieszo. Większość atrakcji położona jest blisko siebie. Koszt przejazdu autobusem lokalnym to: 10 000 riali

W Kaszan warto zobaczyć:
♥ Tradycyjne irańskie domy – my wybraliśmy Tabatabaei House: 150 000 riali (można również kupić bilet combo, który kosztuje 350 000 riali i obowiązuje na trzy irańskie domy + Łaźnie Sułtana)
♥ Łaźnie Sułtana: 150 000 riali
♥ Historyczną część miasta
♥ Bazaar
♥ Mauzoleum Imamzadeh Hilal Ibn Ali
♥ Meczet Agha Bozorg
♥ Fin Garden (nie polecamy zimą, kiedy w ogrodach mało co kwitnie)

♥ Na obiad/kolację polecamy restaurację Abbasian Teahouse, która znajduje się zaraz przy irańskim tradycyjnym domu Abbasian House. Bardzo dobre jedzenie, przemiła obsługa, fajna atmosfera, perski klimat. Ceny wahają się od 50 – 200 000 riali.

Untitled-1

 

Dzień 3: Kaszan – Isfahan

♥ Kaszan – Dworzec Autobusowy: 80 000 raili (taksówka załatwiona przez Mohmmeda)
♥ Kashan – Isfahan: 135 000 riali (autobus VIP, podejrzewamy, że normalny jest o połowę tańszy)
♥ Isfahan Dworzec – Centrum Isfahan: 10 000 riali (autobus miejski numer 91 wysadził nas przed głównym wyjściem do naszego hotelu)

♥ W Isfahan zatrzymaliśmy się w Amir Kabir Hotel (rezerwacja: ) Zapłaciliśmy 8 dolarów za osobę w 4-osobowym pokoju ze śniadaniami,wifi i wspólną łazienką na zewnątrz. Bardzo dobra lokalizacja. Standard backpackerski.

IMG_0063

 

Dzień 4: Isfahan

Na zwiedzanie Isfahan należy poświecić przynajmniej jeden cały dzień, a i to nie wystarczy, bo miasto to perełka architektoniczna Iranu.

W Isfahan warto zobaczyć:
♥ Naqsh-e Jahan Square – jeden z największych i najpiękniejszych placów na świecie
♥ Imam Mosque (200 000 riali, zamknięty w porze modlitwy)
♥ Masjed-e Jāmé of Isfahan (200 000 riali, zamknięty w porze modlitwy)
♥ Sheikh Lotf Allah Mosque (200 000 riali, zamknięty w porze modlitwy)
♥ Przepiękne mosty położone na rzece Zayanderud.
♥ Ali Qapu Palace (200 000 riali)
♥ Bazaar

♥ Na obiad warto udać się do Azam Beyani, na pyszne beryani. Polecamy również małą kafejkę Fereni Hafez, gdzie skosztować można cudownego fereni, czyli irańskiego puddingu.

1

 

Dzień 5: Isfahan – Varzaneh – Sziraz

♥ Centrum Isfahan – Jey Terminal: 10 000 rial
♥ Jey Terminal – Varzaneh: 35 000 rial (marszrutka, rusza wtedy gdy jest pełna)

♥ W Varzaneh kilka godzin spacerujemy po miasteczku i okolicach.

♥ Varzaneh – Jey Terminal: 35 000 riali (autobus, ostatni odjeżdża o godzinie 14:00)

Po powrocie odbieramy z hotelu bagaże i ruszamy autobusem miejskim na Południowy Dworzec (10 000 riali)

♥ Dworzec Isfahan – Shiraz: 200 000 riali (autobus normalny, nocny, 23:30)

IMG_0054

 

Dzień 6: Sziraz

♥ Dworzec Sziraz – Centrum Sziraz: 10 000 riali (autobus miejski)

♥ W Sziraz zatrzymaliśmy się w pięknym hotelu Nyabaneh Hotel (rezerwacja: ). Zapłaciliśmy 5 dolarów za osobę za noc w pokoju 6 osobowym (w którym de facto byliśmy całkowicie sami), z wifi, łazienką w pokoju oraz pysznym śniadaniem bufetowym. W hotelu prosperuje również restauracja z bardzo dobrym irańskim jedzeniem.

W Sziraz wylądowaliśmy w piątek, kiedy wszystko było pozamykane.

Untitled-16

Dzień 7: Sziraz – Bandar Abbas

W Sziraz warto zobaczyć:
♥ Nasir al-Mulk Mosque (150 000 riali) – najlepiej wczesnym porankiem zaraz po otwarciu, ale tylko jeśli jest ładna pogoda i świeci słońce. Nam niestety nie udało zobaczyć się pięknych witraży.
♥ Shah Cheragh (darmowe wejście, obowiązkowy przewodnik)
♥ Arg of Karim Khan (nie wchodziliśmy do środka, widzieliśmy tylko z zewnątrz)
♥ Bazaar
♥ Vakil Mosque
♥ Grobowiec Seyed Alladin Hussein (przepiękne wnętrze, darmowy wstęp, obowiązkowy przewodnik)
♥ Persepolis (wycieczki zaczynają się od 25 dolarów, jako, że cały nasz pobyt w Sziraz padało to się na nią nie zdecydowaliśmy)

Po całym dniu zwiedzania odebraliśmy nasze bagaże z hotelu i pojechaliśmy na Dworzec.

♥ Centrum Sziraz – Dworzec: 10 000 riali (autobus miejski)
♥ Dworzec Sziraz – Bandar Abbas: 240 000 riali (autobus normalny, nocny, 21:00)

G0194446

 

Dzień 8: Bandar Abbas – Wyspa Keszm

♥ Dworzec Bandar Abbas – Port Bandar Abbas: 60 000 riali (taksówka)
♥ Port Bandar Abbas – Wyspa Keszm: 130 000 riali (prom)
♥ Taksówka do Assada (drugi koniec wyspy): 200 000 riali

♥ Zatrzymaliśmy się u Assada i za 12 dolarów od osoby mieliśmy trzy posiłki i przekąski, wifi, prywatny pokój i łazienkę. Assad organizował nam też wycieczki po wyspie.

♥ Tego dnia udaliśmy się taksówką z kolegą Assada do Kanionu Chahook (150 000 riali) by móc podziwiać zachód słońca. Wstęp bezpłatny.

11

Dzień 9: Wyspa Keszm – Bandar Abbas – Jazd

♥ Drugiego dnia o poranku ruszyliśmy z tym samym kolegą do Stars Valley (wstęp 20 000 raili), a następnie do portu (150 000 riali za całą trasę z postojem w Stars Valley)

♥ Wyspa Keszm – Bandar Abbas: 130 000 riali (prom)
♥ Port Bandar Abbas – Dworzec Bandar Abbas: darmowe (zabraliśmy się z irańską rodzinką, która jechała w tamtą stronę)
♥ Dworzec Bandar Abbas – Jazd: 275 000 riali (autobus normalny, nocny, 18:00)

IMG_0071

 

Dzień 10: Jazd

♥ Dworzec Jazd – Centrum Jazd: 10 000 riali (autobus miejski)

♥ W Jazd, na zaproszenie, zatrzymaliśmy się chyba w najfajniejszym, naszym zdaniem, irańskim hotelu Kalout Hostel (rezerwacja: ). Cudowni właściciele, pyszne śniadania, wifi, piękny wystrój, bardzo dobra lokalizacja. Szczególnie polecamy to miejsce.

♥ Na obiad/restauracje polecamy restaurację w Orient Hotel. Obsługa niezbyt miła, ale jedzenie pyszne, a wystrój iście irański.

IMG_0202

 

Dzień 11: Jazd

W Jazd warto zobaczyć:
♥ Masjid-e Jame
♥ Amir Chakhmakh complex
♥ Amir Chakmakh mosque
♥ Historyczną część Jazd
♥ Kawiarnie z widokiem na miasto

♥ Przejazd autobusem miejskim: 10 000 riali

4

 

Dzień 12: Jazd – Lotnisko Teheran

♥ Centrum Jazd – Dworzec: 10 000 riali (autobus miejski)
♥ Dworzec Jazd – Teheran:  290 000 riali (autobus normalny, dzienny, 11:30, autobus jedzie do centrum Teheranu, więc należy poprosić kierowcę by wysadził nas na zjeździe z autostrady na lotnisko, a stamtąd najlepiej łapać stopa)

_______________________

 

Gdybyśmy tylko mieli więcej czasu i byłoby cieplej to odwiedzilibyśmy miasteczko Tabriz oraz położoną niedaleko wioskę Kandova, często nazywaną irańską Kapadocją. Pojechalibyśmy do położonej na środku pustyni oazy Ezmirghan, zostalibyśmy jeden dzień dłużej na wyspie Qeshm i popłynęlibyśmy na sąsiednią czerwoną wyspę Homroz. 
Następnym razem… :)

Wybierając się do Iranu koniecznie zajrzyjcie na blog Wojażera i Celiny - dużo przydatnych informacji i ciekawych artykułów :)

Mamy nadzieję, że pomogliśmy chociaż trochę w organizacji wyjazdu i zachęciliśmy Was do wizyty w tym kraju :)Także warto przeczytać...

11 Comments

 • Reply Łukasz 26 marca 2017 at 5:54 pm

  Bilet na wrzesień już kupiony :) dzięki za tyle pomocnych informacji!

 • Reply Bożena 30 kwietnia 2017 at 6:24 pm

  Dużo ciekawych informacji, bilety na październik kupione.

 • Reply sarah 7 lipca 2017 at 11:46 am

  best tours in iran : http://toursiniran.com
  best hostel in tehran, shiraz , isfahan : http://sevenhostels.com
  best ski hotel : http://dizinhotel.com

 • Reply Magda 13 stycznia 2018 at 6:48 pm

  Wasz post mnie przekonal, lece! Dzieki!

 • Reply Kamil 13 października 2019 at 12:21 pm

  Wielkie dzieki za przydatne informacje!

  My podazylismy dorga Gruzja-> Armenia -> Tabriz -> Teheran -> Hamadan -> Isfahan -> Jazd -> Varzaneh (Tutaj spedzilismy najwiecej czasu bo az tydzien z miesiecznego pobytu w Iranie i serdecznie polecamy „Negaar Varzaneh Traditional Guesthouse” aby wypoczac (zwlaszcza, ze w srodku panuje luzna atmosfera a kobiety nie musza nosic zakrycia glowy co bylo przyjemna odmiana) oraz jest naprawde dobra baza wypadowa aby spedzic noc na pustyni.

  Zdecydowanie polecamy rowniez odwiedzenie miejscc na zachod od Hamadanu (da sie odczuc calkiem spora roznice jezeli chodzi o podejscie do podroznikow – panuje tam bardziej Europejski klimat – spedzilismy 3 dni w miejscowosci Sanandadz gdzie poznalismy cudowna rodzine z ktora mamy kontakt do tej pory).

 • Reply Iran Tour 16 lutego 2020 at 12:25 pm

  the best of travel agency in Iran
  Iran Tour

 • Reply Iran Tour 16 lutego 2020 at 12:29 pm

  Iran Tour

 • Reply IranAmaze 25 marca 2020 at 8:10 am

  you can find lots of information about travelling to Iran in our site: IranAmaze
  and check our tours : Iran Tours
  also you can check our special tour : Damavand Tours

 • Reply mount damavand 15 września 2020 at 1:21 pm

  mount damavand
  https://cheetah-adventures.com/mount-damavand/

 • Reply vahid 10 kwietnia 2021 at 12:20 pm

  Looking for the best Iran Tour Package?
  Try This one: https://www.letsvisitpersia.com/iran-tour-package/

 • Leave a Reply

  Current ye@r *