A po powrocie..., Świat, ZEA

21 ciekawostek o Dubaju.

14 stycznia 2018
dubaj1

Nasza podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a przede wszystkim do Dubaju, była trochę jak podróż w przyszłość. Odwiedziliśmy to stosunkowo niewielkie państwo w październiku 2017 roku i pogoda była wymarzona.

Po tygodniowym pobycie w ZEA śmiało możemy stwierdzić:
Dubaj zachwyci każdego.

Miasto rozwija się w zatrważającym tempie pobijając kolejne światowe rekordy. Ta niegdyś niewielka wioska rybacka słynąca z połowu pereł dzisiaj jest jedną z największych metropolii świata.

Miasto fascynuje i jest na liście marzeń niejednego podróżnika, a przed jego odwiedzeniem warto poznać kilka ciekawostek, które sprawią, że wizyta w Dubaju będzie jeszcze bardziej niesamowita i spojrzycie na nie z całkowicie innej perspektywy :)

Oto 21 ciekawostek o Dubaju:

1. NAJwiększy budynek świata

W Dubaju znajduje się najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa, który początkowo miał mieć 560 metrów wysokości, a obecnie mierzy aż 829 metrów i ma 206 pięter. Składa się z głównego rdzenia oraz ramion, które wraz z wysokością stają się coraz mniejsze. Budynek jest smukły, a będąc na samej górze, przy mocniejszym wietrze, można poczuć jak się porusza.

IMG_0796

bannery_960_w3

2.  Skrawek zimy na pustyni

W mieście znajduje się Sky Dubai – ośrodek narciarski wraz ze stokiem, znajdujący się w samym sercu centrum handlowego Mall od Emirates. Wyobraźcie sobie, że w mieście, w którym temperatura w dzień nie spada poniżej 40 stopni Celsjusza możecie pojeździć na nartach czy snowboardzie, na jednym z 5 torów, ulepić bałwana, spotkać pingwina czy zjechać na sankach.

IMG_0725

3.  NAJwiększe centrum handlowe świata

Dubai Mall, mający powierzchnie ponad 110 hektarów, tygodniowo odwiedza około 2 miliony osób. W środku znaleźć można wodospady, szkielet dinozaura, największe akwarium na świecie, w którym pływa ponad 400 rekinów i ma ponad 100 milionów litrów wody, 1200 sklepów i ponad 100 kawiarni, lodowisko, 22 sale kinowe, automat ze sztabkami złota oraz niezwykłą imitacja nieba.

IMG_0099

4. Różowa komunikacja

Komunikacja miejska podzielona jest na część dla kobiet i dzieci oraz dla reszty. Mężczyzną którzy wejdą do różowego wagonu (przeznaczonego dla płci pięknej) grozi mandat. Oprócz tego po Dubaju jeżdżą różowe taksówki obsługujące jedynie kobiety.

 

5. 7-gwiazdkowy hotel

W Dubaju znajduje się jedyny na świecie hotel 7-gwiazdkowy – Burj Al-Arab wyglądem przypominający żagiel.  Noc w najtańszym pokoju kosztuje około 8 tysięcy złotych, a za najdroższy apartament przyjdzie Wam zapłacić około 60 tysięcy złotych.  W środku znaleźć można 200 luksusowych apartamentów, lądowisko dla helikopterów, wnętrze zdobione 24-karatowym złotem oraz złote iPady i iPhony, z których korzystać mogą goście.
Znajduje się on na plaży w Zatoce Perskiej i prawie nigdy nie jest fotografowany od strony wody gdyż z tej perspektywy przypomina wielki krzyż.

IMG_0645

6.  0%

To jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, a według statystyk przestępczość wynosi równe 0%. Oczywiście mowa tu tylko o niezgłoszonych aktach przemocy. Nigdy nie wiadomo co dzieje się w domach mieszkańców.

7. Raj podatkowy

Rodowici tubylcy nie muszą płacić w Emiratach podatku. Co więcej pracodawca musi im wypłacać pełne wynagrodzenie, opłacić ich ubezpieczenie oraz nierzadko edukację dzieci swojego pracownika.

8. NAJwiększe fontanny

W Dubaju znaleźć można również największy system fontann, który wyrzuca wodę na 150 metrów i wyposażony jest w ponad 6000 lampek i 25 projektorów. Koszt ich budowy wyniósł prawie 220 milionów dolarów, a wieczorem można podziwiać piękną grę świateł, muzyki i wody, na jednym z pokazów.

IMG_0858

9. NAJwiększy ogród świata

W mieście znaleźć można największy ogród na świecie, w którym podziwiać można ponad 100 milionów kwiatów oraz ponad 15 tysięcy motyli. Nam nie udało się tam dotrzeć, ale z pewnością Dubai Miracle Garden robi wrażenie

IMG_0765

10. Policja w Ferrari

To jeden z tych faktów, o których czytaliśmy, ale nie mieliśmy okazji zobaczyć tego na żywo. Podobno policja w Dubaju na patrole jeździ samochodami typu Ferrari, Lamborghini, Bentleyu czy Aston Martina, który wart jest prawie 2 miliony dolarów!

11.  Wyspa  w kształcie Świata

The World Island, czyli archipelag 300 sztucznych wysp, usypany około 4 kilometry od wybrzeży miasta. Wyspy z lotu ptaka przypominają mapę świata, a każda kosztuje ponad 20 milinów. Podobno ponad 90% wysp jest już sprzedanych.

IMG_0601

12. NAJwiększe lotnisko na świecie

Al Maktoum International Airport, które właśnie powstaje, będzie największym lotniskiem na świecie. Docelowo ma mieć 5 pasów startowych, a rocznie ma obsługiwać 120 milionów pasażerów. Lotnisko, mimo, że jeszcze nieukończone – już robi wrażenie.

13. NAJdroższy deser na swiecie

„Black Diamond” – wykonany z włoskich trufli, irańskiego szafranu oraz jadalnego 23-karatowego złota kosztuje w restauracji Scoopi Cafe „jedyne” 820 dolarów, co czyni go najdroższym deserem na świecie.

14. NAJwiększa na świecie złota kolia

Znajduje się ona w Dubaju, na Targu Złota. Do jej stworzenia użyto łącznie 22 kilogramy złota, a długość łańcucha wynosił ponad 4 kilometry.
Na Gold Souk, w którym mieście się ponad 300 sklepów detalicznych poświęconych temu kruszcowi, można znaleźć ponad 10 ton złota, a 40 procent światowego handlu złotem odbywa się właśnie w Dubaju.

IMG_0061

15. Brak rzek

Dubaj nie a naturalnych rzek, jedynie zatoczkę Dubai Creek, która została pogłębiona tak, aby mogły przepłynąć przez nią duże statki.

IMG_0439

16. Nieustanny plac budowy

Dubaj to nieustanny plac budowy, a obecnie w mieście znajduje się 25% wszystkich dźwigów i żurawi.

IMG_0771

17. Prohibicja

Tylko nie-muzułmanie mogą spożywać alkohol i to tylko w licencjonowanych miejscach (jak np. hotel). Zazwyczaj w restauracjach w Dubaju, które nie mieszczą się w hotelach nie wolno sprzedawać wysokoprocentowych napojów, a tam gdzie jest to możliwe ceny są bardzo wysokie.
Mieszkańcy jednak radzą sobie z tym faktem i po alkohol jeżdżą do stanu Fudżajra

18. Taksówkowe szaleństwo

W Dubaju działa ponad 3 tysiące taksówek, które dziennie wykonują prawie 200 tysięcy kursów, przewożąc prawie 400 tysiące osób. Dubaj nie jest dobrym miejscem do pieszych wędrówek, większość osób podróżuje samochodami, metrem lub właśnie taksówkami.

19. Dla ochłody

Przystanki autobusowe są klimatyzowane. To znacznie ułatwia długie oczekiwanie na autobus.

IMG_0593

20. Spotkać tubylca

Prawdopodobieństwo spotkania rodowitego mieszkańca Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest bardzo niskie, gdyż stanowią mniejszość (około 10-15%). Duży procent obywateli stanowią Hindusi, Pakistańczycy, przyjezdni z Filipin czy Indonezji.

21. W podzięce za 8 miliardów dolarów…

Początkowo najwyższy budynek – Burj Khalifa, miał się nazywać Burj Dubai. Jednak w trakcie budowy zaczęło brakować funduszy, a projekt wspomógł prezydent ZEA – szejk Chalifa, dofinansowując go na 8 miliardów dolarów. W podzięce umieszczono jego nazwisko w nazwie budynku.

IMG_0198

IMG_0820

A o tym jak ciekawym miastem jest Dubaj, możecie przekonać się sami.
Zorganizowane wyjazdy do Dubaju i ZEA organizuje Biuro Podróży ITAKA :)

 

bannery_960_w3

 Także warto przeczytać...

8 Comments

 • Reply Po2stronieswiata 14 stycznia 2018 at 11:41 pm

  Juz ląduje na nasza listę ???? Dzięki, jak zawsze świetny post. Pozdrawiamy

 • Reply Co warto zrobić w Dubaju? - Świat według RostkówŚwiat według Rostków 6 lutego 2018 at 4:16 pm

  […] zaledwie cztery dni. I chociaż na pewno nie jest to miejsce, w którym chcielibyśmy zamieszkać, to miasto bardzo nam się spodobało.  Nie sposób się tutaj nudzić, a Ci z zasobniejszymi portfelami na pewno znajdują tutaj wiele […]

 • Reply Trener biznesu 22 lutego 2018 at 2:35 pm

  Miasto moich marzeń :)

 • Reply Aldona 2 marca 2018 at 11:31 pm

  Naprawdę miasto marzeń. Może ktoś poszukuje mieszkanko albo chce wynająć polecam portal wyszukiwania nieruchomości:)
  https://moveincat.com/

 • Reply Dominika 8 stycznia 2019 at 9:11 pm

  Miałam zupełnie inne wyobrażenie o Dubaju zanim tam pojechałam, bardzo pozytywne zaskoczenie :)

 • Reply Sabina 2 lutego 2021 at 6:31 am

  Wielu utożsamia Dubaj tylko i wyłącznie z blichtrem, sztucznością i przepychem a rzeczywistość wykracza jednak poza te ramy. Osobiście wolę Abu Dhabi i pozostałe zakątki ZEA, ale w Dubaju nie można się nudzić. I jest mnóstwo miejsc, które zadowolą i miłośników przyrody i historii też. Dla każdego coś miłego:) Pozdrawiam

 • Reply Mądra Polska 15 kwietnia 2021 at 8:39 pm

  Dubaj to pomnik megalomanii, snobizmu i szowinizmu
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Szejk-Dubaju-jednym-z-najwiekszych-posiadaczy-ziemskich-w-Wielkiej-Brytanii-8093680.html

 • Leave a Reply

  Current ye@r *