Świat

Wyspy Owcze z dzieckiem – czyli jak zorganizować podróż na ten niezwykły archipelag?

24 stycznia 2024
wyspy owcze szablon

Wyspy Owcze z dzieckiem: da się? No jasne!

Wyspy Owcze to kolejny kierunek, o którym marzyliśmy od dawna i który za sprawą promocji lotniczej udało się odwiedzić.
W tym wpisie dowiecie się jak dostać się na Wyspy Owcze, jak się po nich poruszać, co zobaczyć i jakich cen się spodziewać.
Zapraszamy :)

IMG_5026_fhdr

Jak dostać się na Wyspy Owcze? – Wyspy Owcze z dzieckiem

Na Wyspy Owcze bezpośrednio dostaniecie się z Danii, Szwecji oraz Wielkiej Bryatnii. My lecieliśmy bezpośrednio z Bergen (lot trwał około godziny)  i za lot w dwie strony zapłaciliśmy około 750 zł za osobę. Do Bergen dolecieliśmy z Polski Wizzairem za około 200 zł od osoby (dolecieliśmy późnym wieczorem, spaliśmy w domkach na campingu i wcześnie rano wróciliśmy na lotnisko; jeśli podobnie jak my zdecydujecie się na tą opcję to szukajcie hoteli bliżej lotniska, bo my przez to, że nasz camping był tak daleko spaliśmy jedyne 4 godziny, a większość czasu „pochłonął transport).
Lecieliśmy z najmniejszym bagażem (trzema plecaczkami) więc nie ponosiliśmy żadnych dodatkowych kosztów.
Z Bergen na Wyspy Owcze lecieliśmy liniami Wideroe i jeżeli podróżujecie z dziećmi to musicie wiedzieć, że za wózek trzeba dodatkowo zapłacić (my nie braliśmy wózka, bo wiedzieliśmy, że na WYspach Owczych nam się nie przyda).

1 2

Jak poruszać się po Wyspach Owczych? – Wyspy Owcze z dzieckiem

Najwydogniejszym sposobem na poruszanie się po wyspie jest wynajęcie samochodu. Nie jest to tania opcja, ale zdecydowanie najlepsza jeżeli chcecie zobaczyć wszystkie najpiekniejsze miejsca.
My wynajmowaliśmy samochód z firmy Vest Car Rent i zapłaciliśmy 2900 DKK za 4 dni wynajmu. W cenie było pełne ubeczpieczenie, fotelik oraz karta na przejazdy wszystkimi tunelami na wyspie (z wyjątkiem tunelu Eysturoyartunnilin – przejazd tym tunelem kosztuje 150 DKK w jedną stronę, więc nie jest to tania przejażdżka i lepiej nadrobić drogę jeśli macie czas)

Drogi na Wyspach Owczych są w bardzo dobrym stanie, a ruch jest naprawdę niewielki (nawet w miastach). Musicie jedynie uważać na owce, które potrafią wyskoczyć na drogę w najmniej odpowiednim momencie. A owiec żyje tutaj około 50 tysięcy i są wszędzie. Mają pierwszeństwo na drodze i jest nawet powołana specjalna policja zajmująca się wypadkami samochodowymi z ich udziałem.

Możecie też kupić Travel Card i po Wyspach podróżować bez limitu lokalnymi autobusami. Czterodniowa karta kosztuje 500 DKK (około 300 zł), a tygodniowa karta kosztuje 700 DKK (około 420 zł).
Więcej informacji na temat cen, tras i godzin odjazdów znajdziecie o tutaj: klik.

 

Gdzie spać na Wyspach Owczych? – Wyspy Owcze z dzieckiem

Większość miejsc noclegowych znajduje się w stolicy wyspy Thorshavn i jest to dobra baza startowa żeby zobaczyć różne zakątki wyspy. Hotele warto rezerwować wcześniej, bo te najtańsze szybko się wyprzedają. My mając już daty podróży zawsze rezerwujemy na bookingu hotele z opcją bezpłatnego odwołania i bez przedpłat – dzięki temu mamy już wstępnie zaklepane miejsce i nie musimy sie martwić, że bliżej terminu cena podskoczy do góry.

Podczas naszego pobytu na Wyspach w ramach współpracy spaliśmy w Hotelu Brandan oraz w Hotelu Hafnia - dwóch siostrzanych hotelach znajdujących się w Thorshavn.
Hotel Hafnia znajduje się w centrum miasta przy głównej ulicy natomiast Brandan położony jest przy stadionie narodowym
Oby dwa hotele oferują przepyszne buffetowe śniadania, na których każdy znajdzie coś dla siebi (buffet słodki, słony, mnóstwo specjałów z Wysp Owczych). Dodatkowo w lobby między godziną 17:00-18:00 odbywa się „wine hour” i można napić się darmowego wina.

Mieliśmy też okazję spędzić jedną noc w guesthousie visitHomes w miejscowości Leirvik. Miejsce prowadzi urocza pani LIlja Víká w swoim rodzinnym domu. Niedaleko znajduje się malutki port, z którego można podziwiać przepiękne widoki, śniadania jada się w kuchni  – pani LIlja przygotowuje je dla gości z lokalnych produktów, a sama właścicielka z wielkim zaangażowaniem opowiada o wyspach i całej okolicy.

14

 

Pogoda – Wyspy Owcze z dzieckiem

Pogoda na Wyspach Owczych to loteria. Mieszkańcy mają powiedzenie: „nie podoba Ci się pogoda? poczekaj 5 minut” i naprawdę coś w tym jest. Na pewno musicie się przygotować na deszcz, słońcę, mgłę i wiatr. W ciągu godziny warunki zmieniają się diametralnie i czasem trzeba mieć po prostu szczęście, żeby znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Chmury na Wyspach Owczych tworzą się bardzo nisko. Farerczycy wyróżniają kilka rodzajów mgieł, a najniebezpieczniejszym rodzajem jest Mjork – która pokrywa wszystko: od szczytów aż po morze. Chmury napierają z zawrotną szybkością i w ciągu kilku minut są w stanie przykryć cały widok przez co często widoczność jest zerowa.
Temperatury w dzień i w nocy latem utrzymują się na poziomie 9-13 stopni.
Naszym zdaniem dobra, nieprzemakalna kurtka, czapka oraz wygodne buty to podstawa.
Nie warto też w stu procentach wierzyć prognozą pogody – nam się całkowicie nie sprawdziły :)

 

Co jeść na Wyspach Owczych? – Wyspy Owcze z dzieckiem

To, że na Wyspach Owczych jest drogo wiedzą wszyscy, a jedzenie również nie należy do najtańszych.
My staraliśmy się najadać „na zapas” na śniadaniach, robiliśmy zakupy w Bonusie (supermarket ze świnką w logo, który uznawany jest za najtńszy na wyspie, ceny niektórych produktów nawet 100% drożej nic w Polsce), a popołudniami  jedliśmy w malutkich budkach niedaleko portów, w których za około 60-100 zł można było zjeść rybę z sałatką i frytkami (fish and chips).
Restauracje są tutaj naprawdę drogie (danie bez napoju kosztuje w granicach 100-400 zł), więc jeżeli przyjeżdżacie na dłużej to warto zaopatrzyć się w suche produkty i gotować sobie samemu (na campingach lub w hotelach z pokojami z aneksem kuchennym).

 

Drogi jaskier i mosty – Wyspy Owcze z dzieckiem

Na Wyspach Owczych drogi oznaczane jaskrem są drogami szczególnie urokliwymi – jadąc nimi będziecie zbierać szczęki z podłogi, bo są naprawdę zjawidkowe. Jedyny warunek? Dobra pogoda. Jechaliśmy niektórymi drogami podczas bezchmurnego nieba oraz w deszczu i wydawało nam się, że jesteśmy w całkowicie innym miejscu.

Tutaj znajdziecie mapkę z wszystkimi drogami oznaczonymi znakiem jaskier: klik

 

Co zobaczyć na Wyspach Owczych? – Wyspy Owcze z dzieckiem

Wyspy Owcze to archipelag składający się z 18 wysp . Znajdziecie tutaj wszystko czego dusza zapragnie: klify, wodospady, czarne plaże, urocze wioski, góry, rzeki, polany, łąki i doliny. Żeby odwiedzić wszystkie wyspy trzeba by tu spędzić kilka miesięcy.
Nam udało się odwiedzic pięć z nich, a poniżej przedstawiamy Wam nasze ulubione miejsca:

 

STREYMOY

Droga jaskier Saksunarleid

Ciągnąca się wzdłuż doliny droga prowadząca do miejscowści Saksun jest przepiękna. Jadąc wąską ścieżką z niewielkimi zajazdami umożliwiającymi minięcie się dwóch samochodów, będziecie mogli zobaczyć łąki na których pasą się koniec, dzikie wodospady i rzeki. Przepiękne miejsce.
To zdecydowanie nasza ulubiona droga-jaskier na wyspie.

IMG_4552_fhdr IMG_4557_fhdr IMG_4561_fhdr 6 IMG_4570_fhdr IMG_4527_fhdr IMG_4585_fhdr 5

Saksun

W Saksun, osadzie zamieszkałej przez kilka osób znajdziecie famrę z XVII wieku, uroczy kościółek z dachem pokrytym trawą, malutkie wodospady oraz piękny widok na lagunę Pollurin. Mając trochę czasu możecie wspiąć się na pobliskie wzgórze i podziwiać ten piękny widok z góry.

IMG_4622_fhdr IMG_4628_fhdr 7 IMG_4611_fhdr IMG_4630_fhdr IMG_4647_fhdr 8 IMG_4609_fhdr IMG_4656_fhdr IMG_4664_fhdr IMG_4644_fhdr IMG_4643_fhdr

 

Czarna plaża w Saksun

Czarna plaża położona jest po drugiej stronie laguny Pollurin, do której z parkingu prowadzi 1,5 kiloemtrowy szlak zakończony widokiem na wodospad oraz wioskę Saksun.

IMG_4793_fhdr 12 IMG_4787_fhdr 9 IMG_4699_fhdr 15 IMG_4734_fhdr 10 IMG_4741_fhdr IMG_4759_fhdr IMG_4778_fhdr WhatsApp Image 2024-01-22 at 11.53.10

 

Tjornuvik

Najdalej na północ wysunięta wieś na wyspie. Żyje tutajokoło 50 osób (gównie osoby starsze), ale mimo parkingów na samochodzie nam wydawało się, że jesteśmy w jakim opuszczonym miasteczku.  Podobno cała okolica otoczona jest przez górskie szczyty. My trafiliśmy na gęstą mgłę, ale sama plaża i miasteczko niezwykle prezentowały się w tym mrocznym klimacie.

IMG_4873_fhdr IMG_4851_fhdr IMG_4813_fhdr 14 IMG_4834_fhdr IMG_4877_fhdr 13 IMG_4902_fhdr IMG_4895_fhdr

 

Thorshavn

Największe miasto i stolica wysp. Ładne miejsce, na krótki spacer i dobra baza wypadowa na pozostałe wyspy, ale naszym zdaniem Wyspy Owcze mają tyle do zaoferowania, że nie warto tracić na nie dużo czasu.

1 IMG_4408_fhdr IMG_4403_fhdr

 

Droga jaskier Oyggjarvegurin oraz droga prowadząca do Nordradalur

Przy dobrej pogodzie cudowne widoki gwarantowane. Warto mieć więcej czasu bo za każdym zakrętem czeka piękny widok.

IMG_4465_fhdr IMG_4458_fhdr 2 IMG_4451_fhdr IMG_4444_fhdr 3 IMG_4431_fhdr 17 4 IMG_5580_fhdr IMG_5575_fhdr IMG_5595_fhdr IMG_5635_fhdr IMG_5636_fhdr IMG_5638_fhdr IMG_5589_fhdr 5 IMG_5616_fhdr IMG_5611_fhdr 4

VAGAR

Droga jaskier Gasadalsleid

Archipelag Wysp Owczych składa się z 18 wysp (z czego 17 jest zamieszkanych przez przynjamniej jedną osobę) – z tej drogi można podziwiać wiele z nich.  Znajdziecie też tutaj bardzo charakterystyczne domy porośnięte mchem – bardzo popularny obrazek w tej części świata.

9 IMG_5657_fhdr IMG_5663_fhdr 10 IMG_5644_fhdr IMG_5643_fhdr IMG_5679_fhdr IMG_5649_fhdr IMG_5652_fhdr

 

Wodospad Mulafossur

Wysoki dziki wodpsad wpadający z klifów wprost do Oceanu to jeden z najbardziej znanych widoków na wyspach często wykorzystywany na okładkach przewodników. W jego okolicy można zrobić mini trekking po okolicznych klifach (mało osób idzie, a totalnie warto!). Widoki przy dobrej pogodzie przepiękne (serio warto nadrobić drogii przyjechać kiedy świeci słońce, ale pamiętajcie, że wieje tutaj bardzo mocno więc nie zapomnijcie kurtki i czapki)

IMG_5692_fhdr IMG_5691_fhdr IMG_5686_fhdr IMG_5694_fhdr IMG_5696_fhdr IMG_5703_fhdr 6 IMG_5719_fhdr IMG_5721_fhdr IMG_5726_fhdr IMG_5732_fhdr IMG_5711_fhdr 7 IMG_5733_fhdr IMG_5738_fhdr 8 IMG_5745_fhdr 11 12 IMG_5752_fhdr

 

Dzikie plaże

Jest ich tutaj naprawdę sporo.  Wyspy mają wulkaniczne pochodzenie więc plaże mają czarny piasek.

IMG_4381_fhdr 3 IMG_4372_fhdr 13 2 IMG_4334_fhdr IMG_4336_fhdr IMG_4355_fhdr IMG_4344_fhdr 1

EYSTUROY

 

Droga jaskier Funningsleid, Um Eidisskard oraz Elduvikarleid

Kolejne piękne drogi, które są atrakcją samą w sobie i kwintesencją tego kraju.

IMG_4936_fhdr IMG_4949_fhdr 9 IMG_4954_fhdr IMG_4944_fhdr IMG_4960_fhdr IMG_4986_fhdr IMG_4990_fhdr IMG_5003_fhdr IMG_5006_fhdr IMG_5015_fhdr IMG_5028_fhdr IMG_5051_fhdr IMG_5056_fhdr IMG_5064_fhdr IMG_5159_fhdr IMG_5161_fhdr IMG_5163_fhdr 4 IMG_5188_fhdr IMG_5181_fhdr 5 IMG_5201_fhdr 6 IMG_5207_fhdr

 

Gjogv

Sporej wielkości miasteczko (jak na Wyspy Owcze). Mieszka tutaj zaledwie 30 osób, z czego ponad połowa to osoby starsze. Gjogv jest bardzo malowniczko położone, a jego największą atrakcją jest spacer wzdłuż wybrzeża aż do klifu, na którym żyją maskonury.

1 IMG_5084_fhdr IMG_5073_fhdr IMG_5080_fhdr IMG_5103_fhdr 2 IMG_5110_fhdr 3

 

Jezioro Toftir

Czwarte co do wielkości jezioro na Wyspach Owczych znane głównie z bogatego życia ptaków. Fajne miejsce żeby zjeść coś i odpocząć (są tutaj ławeczki i stoliki). Wokół jeziora są też różne ścieżki więc jak ktoś ma czas i ochotę może zobaczyć jezioro z innej perspektywy.

IMG_5229_fhdr 8 IMG_5215_fhdr IMG_5218_fhdr 7

 

VIDOY oraz BORDOY

 

Muli

Jedna z najstarszych wiosek tego regionu, datowana na XIII, w której obecnie nie przebywa na stałe żaden mieszkaniec i do której stosunkowo niedawno poprowadzono prąd oraz drogę (wcześniej można było tu dojść na piechotę).

6 IMG_5495_fhdr IMG_5554_fhdr IMG_5474_fhdr 8 IMG_5529_fhdr IMG_5539_fhdr 7 IMG_5454_fhdr IMG_5524_fhdr IMG_5523_fhdr IMG_5515_fhdr IMG_5514_fhdr IMG_5501_fhdr IMG_5453_fhdr


Vidareidi

Miasteczko w pobliżu którego znajduje się najwyższy nadmorski klif Europy mający 754 metry. Miejscowość można podziwiać tez z pobliskich wzgórz, a uroku dodaje jej mały malowniczy kościół z niewielkim cmentarzem

4 IMG_5313_fhdr 2 IMG_5317_fhdr IMG_5329_fhdr IMG_5332_fhdr IMG_5338_fhdr IMG_5343_fhdr IMG_5366_fhdr IMG_5367_fhdr 1 IMG_5384_fhdr IMG_5386_fhdr IMG_5392_fhdr 3 IMG_5390_fhdr IMG_5358_fhdr


Droga jaskier Mulaleid

Droga prowadzi wzdłuż klifu prosto do miasteczka Muli.

IMG_5280_fhdr IMG_5411_fhdr 10 IMG_5570_fhdr IMG_5439_fhdr IMG_5425_fhdr IMG_5422_fhdr 5 IMG_5417_fhdr IMG_5423_fhdr 9

 

Co chcieliśmy jeszcze zobaczyć, ale nie zdążyliśmy lub nie było pogody:

♥ Wyspa Kasloy

♥ Risin og Kellingin

♥ Witches Finger Trail

♥ Trælanípan Trai

A całą relację z naszej podróży znajdziesz w zapisanym instastories na naszym Instagramie:  swiatwedlugrostkowTakże warto przeczytać...

No Comments

Leave a Reply

Current ye@r *