Europa, Polska

Najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim. Podlasie z dzieckiem.

25 kwietnia 2023
podlaskie1

Podlaskie – najpiękniejsze miejsca

Pola słoneczników, bociany w gniazdach na słupach wypatrujące żab na pobliskich łąkach, traktor robiący niemały korek na polnej drodze, barwne cerkwie skrywające niezwykłe historie, kolorowe okiennice otwarte na oścież jakby właściciele chcieli powiedzieć „witamy, zapraszamy na herbatę!”, kombajn sunący gdzieś po horyznocie…
I ta cisza, ten spokój, ta sielskość, za którą chyba każdy mieszkający w wielkim mieście bardzo tęskni.
Podlasie to niezwykły rejon Polski. To tutaj, na niewielkim obszarze, żyją razem ze sobą muzułmanie, katolicy i prawosławni. Życie biegnie powoli, jak nurt Narwi, zwierzęta znajdują tu swoje schronienie, a zapach lasu unosi się tu nawet w mieście.
My, chociaż byliśmy tutaj bardzo krótko, zakochalismy się w odgłosach Puszczy o poranku, w pieknych porankach i wschodach słońca, w wiejskich krajobrazach wyglądających o zachodzie słońca jak pejzaże, w pysznym jedzeniu, sympatycznych ludziach i tym, że praktycznie przez cały czas mogliśmy być sam na sam z Matką Naturą.
Uwielbiamy takie miejsca. Miejsca, w których można na chwilę spowolnić i nie trzeba się nigdzie spieszyć.

IMG_0254_fhdr IMG_0242_fhdr IMG_0284_fhdr

Podlaskie – co warto zobaczyć?

Podlaskie odwiedziliśmy latem 2022 roku i był to wyjazd z okazji naszej rocznicy ślubu (a wyjazdy w okolicy 8 sierpnia stały się już naszą tradycją). Osobiście uważamy, że Polska to niezwykle urodziwy kraj i chociaż często go nie doceniamy i raczej wybieramy wyjazdy zagraniczne to już dawno postanowiliśmy sobie, że chociaż raz do roku będziemy odkrywać jakąś jej część.
W 2019 odwiedziliśmy województwo zachodniopomorskie oraz Mazury, w 2020 odkryliśmy trochę Ponidzia, w 2021 pojechaliśmy z dwumiesięczną Zoją nad Bałtyk, a w 2022 wybór padł na Podlaskie…

Spędziliśmy tutaj kilka dni bez większego planu kręcąc się po okolicy i tak oto powstał nasz osobisty ranking miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym rejonie :)

Puszcza Białowieska – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

W okolicy Białowieży znajduje się wiele wież widokowych, z których można podziwiać pobliskie tereny. My szczególnie polecamy odwiedzić którąś z nich o wschodzie słońca, bo poranek w samym centrum Puszczy Białowieskiej jest naprawdę magiczny – tylko my i Matka Natura.

IMG_0750_fhdr IMG_0761_fhdr IMG_0765_fhdr IMG_0744_fhdr IMG_0728_fhdr IMG_0711_fhdr IMG_0715_fhdr IMG_0736_fhdr IMG_0747_fhdr IMG_0777_fhdr 26 IMG_0088_fhdr 14 IMG_0073_fhdr 15

Rezerwat żubrów – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

To tutaj, w warunkach zbliżonych do naturalnych, na gigantycznych wybiegach pełnych naturalnej roślinności, żyją między innymi, sarny, jelenie, dziki, rysie czy wilki. Spotkacie tutaj również konie typu tarpan, żubronie oraz główną atrakcję tego miejsca – żubry, dla których otworzono ten rezerwat w 1929 roku. Już w pawilonie edukacyjnym (który jest bezpłatny) dowiecie się sporo o tych niezwykłych zwierzętach, ale zdecydowanie najpiękniejszą częścią tego miejsca jest jego położenie. O poranku (my byliśmy zaraz po otwarciu) byliśmy tutaj praktycznie sami, a cisza połączona z zapachem lasu była wręcz magiczna.

Rezerwat jest otwarty codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00 (w miesiącach zimowych do 16:00), a bilet normalny kosztuje 16 zł (ulgowy: 10 zł). Zoja miała wstęp bezpłatny.

IMG_9576_fhdr IMG_9539_fhdr IMG_9584_fhdr 29 27 IMG_9582_fhdr IMG_9607_fhdr

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Jest to pierwsza cerkiew, którą odwiedzamy na Podlasiu. Powstała w 1882 roku i została niedawno odrestaurowana ze względu na pożar, który miał tu miejsce w 1990 roku i podczas którego prawie całkowicie spłonęła. Tego dnia została też zniszczona bardzo cenna i niezwykle czczona ikona Świętego Antoniego Pieczerskiego.

IMG_0295_fhdr

Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Ta zielona cerkiew pełniła ważną rolę w czasach Imperium Rosyjskiego i stanowiła ośrodek szkolnictwa. Kształcili się tutaj nauczyciele, rzemieślnicy, murarze, tkacze, złotnicy czy lakiernicy. Udało nam się również zajrzeć do środka i posłuchać trochę o historii tego miejsca, a także o rozkładzie wnętrza.

18 IMG_0368_fhdr 20220805_111651_HDR_fhdr IMG_0321_fhdr 17

Parafia prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Naszym zdaniem najładniejsza z wszystkich odwiedzonych przez nas cerkwi. Piękny, niebieski kolor niezwykle komponuje się z wszechobecną zielenią. Puchły to bardzo ważny dla ludności prawosławnej ośrodek kultu maryjnego, a w tej świątyni znajduje się bardzo czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej.

IMG_0395_fhdr19

 

Kładka w Puchłach – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Niedaleko Cerkwi Opieki Matki Bożej w Puchłach znajduje się fajna kładka prowadząca nad Narew. Miejsce jest wręcz dziewicze: bujna roślinność, podmokłe tereny, spokojna rzeka i pasące się w oddali konie. Podejrzewam, że mało osób wie o tym miejscu, a wczesnym popołudniem byliśmy tutaj całkowicie sami.

IMG_0436_fhdr 20 IMG_0460_fhdr IMG_0441_fhdr IMG_0451_fhdr IMG_0469_fhdr 21 IMG_0471_fhdr

 

Kraina Otwartych Okiennic – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Czyli trasa obejmująca wsie Soce, Puchły i Trześcianki, która charakteryzuje się piękną, starą zabudową, oryginalną architekturą, bogato zdobionymi dekoracjami zewnętrznymi oraz ornamentyką okiennic i narożników.

IMG_0563_fhdr 22 IMG_0549_fhdr

 

Europejska Wieś Bociana – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Znakiem rozpoznawczym Podlasia są oczywiście bociany, które wiosną i latem można spotkać wszędzie – na słupach, latarniach, w gniazdach, na łąkach i szybujących gdzieś nad drogą. W Europejskiej Wsi Bociana można znaleźć ponad 30 zasiedlonych gniazd, które można obserwować z różnych wież widokowych. Fajne i naprawdę sielskie miejsce :)

23 IMG_0615_fhdr IMG_0618_fhdr IMG_0643_fhdr 24 IMG_0612_fhdr 20220805_160546_HDR_fhdrIMG_0614_fhdr IMG_0642_fhdr IMG_0641_fhdr

 

Kruszyniany – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

To zdecydowanie nasz ulubiony punkt na mapie Podlasia.
Kruszyniany stanowiły  centrum dla okolicznych wsi. Można tutaj było zrobić zakupy, podkuć konia, pójść do lekarza czy wysłać list na poczcie.  W centrum wsi znajdował się kiosk, w którym można było kupić prasę i artykuły przemysłowe, a na początku wsi stał sklep, w którym można było wymienić się informacjami i poplotkować. Był tu też bar Złota Odra, w którym kupić można było oranżadę, kwas chlebowy, piwo. Wesela i potańcówki organizowane były w remizie strażackiej, a w klubokawiarni Kul Rolnika można było pooglądać telewizor i napić się herbaty.

IMG_9843_fhdr 36 IMG_9777_fhdr 35 IMG_9784_fhdr 34 IMG_9837_fhdr

W Kruszynianach po dziś dzień żyje wiele Tatarów, którzy są muzułmanami, więc zwiedzanie zaczęliśmy od największej atrakcji wsi – najstarszego w Polsce meczetu, który na pierwszy rzut oka przypomina bardziej prawosławną cerkiew. A wszystko to za sprawą budowlańców, którzy stawiali okoliczną cerkiew. Nie wiedząc jak wygląda meczet stworzyli to co znali najlepiej.

IMG_9700_fhdr 31 IMG_9722_fhdr

Meczet można zwiedzać, a jego opiekun -pan Dżemil Gembicki podobno fenomenalnie opowiada o tym miejscu. My niestety musieliśmy odpuścić ze względu na Zoję, która była na etapie „muszę wszystko wsadzić do buzi, albo przynajmniej dotknąć”, więc obawialiśmy się, że połowę zwiedzania poświęcilibyśmy na bieganiu za nią.  Ale jeśli Wy macie taką możliwość to koniecznie skorzystajcie z tej opcji. Z tego co pamiętam bilet wstępu to koszt 10 zł.

IMG_9808_fhdr IMG_9821_fhdr

We wsi jest tylko jeden właściwy adres żeby coś zjeść – Tatarska Jurta, czyli gospodarstwo agroturystyczne i restauracja, w której można zjeść dania tatarskie. Niestety w 2018 roku Jurta spłonęła od zwarcia instalacji elektrycznej i przeniosła się tymczasowo do centrum kultury.
Będąc tutaj od razu przenieśliśmy się wspomnieniami do Kirgistanu, gdzie prawie każdego dnia spaliśmy w podobnych jurtach chodząc po górach.

IMG_9731_fhdr 32

Menu nie jest długie i wszystko wygląda pysznie – my zamówiliśmy sobie tutaj bielusz i azu i oby dwa dania były bardzo ciekawe.

33

My wyjechaliśmy stąd oczarowani, zarówno samym miejscem jak i jego historią. Jeżeli będziecie w tych rejonach to koniecznie znajdźcie czas by odwiedzić Kruszyniany :)

 

Narwiński Park Narodowy – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Narwiński Park Narodowy to jeden z młodszych parków narodowych w Polsce i został założony w 1996 roku. Jego granice poprowadzono tak, by obejmowały głównie dolinę rzeki, a prawie 100 procent jego powierzchni to grunty wodne lub okresowo podtapiane.

IMG_0680_fhdr IMG_0650_fhdr 25 IMG_0644_fhdr

Wzdłuż rozlewisk Narwi poukrywanych jest wiele wież widokowych oraz kładek, z których można podziwiać rzekę z różnej perspektywy. Najbardziej popularna jest kładka Śliwno-Waniewo. Na całej trasie jest aż pięć pływających platform, które trzeba przyciągnąć do siebie samemu, a następnie samemu dociągnąć się do kolejnej kładki. Jest to naprawdę ciekawy sposób na zobaczenie Narwi i jej rozlewisk.

IMG_0687_fhdr IMG_0685_fhdr 5 IMG_0696_fhdr IMG_0699_fhdr

 

Sioło Budy – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Nasz nocleg podczas pobytu w Podlaskim był tak wyjątkowy, że musimy tutaj o nim wspomnieć. Sioło Budy to niewielki kompleks znajdujący się obok miejscowości Budy, który wygląda jak piękny skansen, w przechadzając się między kolorowymi domkami mamy wrażenie jakby czas się zatrzymał.

IMG_9891_fhdr IMG_0043_fhdr 10 IMG_0158_fhdr IMG_9859_fhdr IMG_0179_fhdr

Po podwórzu biega pies, między drzewami suszy się pranie, a w ogródku posadzone są świeże owoce, warzywa i zioła.

] 9 IMG_0003_fhdr IMG_0028_fhdr IMG_9878_fhdr IMG_9978_fhdr

Śniadania serwowane są w starym domu, w którym mieści się salon z 60-letnim kominkiem, duża jadalnia oraz pokoje gościnne. A wybór jedzenia jest ogromny: od domowych racuchów, naleśników, dżemów i pieczywa, aż po swojskie kiełbasy, wędliny, sery i warzywa z własnego ogródka. Latem to pyszne śniadanie można zjeść w ogródku, pod starą jabłonią, co dodatkowo podkręca klimat miejsca.

7 20220806_082514_fhdr 12

My mieliśmy pokój w jednym z kilku kolorowych domków. Codziennie rano słońce wpadało przez stare okiennice, a Zoja mogła biegać boso po ogródku. Sioło Budy to mały raj na ziemi, więc jeśli szukacie noclegu w tej części Polski to nawet się nie zastanawiajcie – to jest idealny wybór.

IMG_0152_fhdr 11 6 IMG_9855_fhdr 2

 

Zalew Zarzeczany – najpiękniejsze miejsca w województwie podlaskim

Niewielki zalew, na którym warto się zatrzymać podróżując z dzieckiem i chcąc odpocząć po męczącej drodze. My byliśmy tutaj koło południa i ludzie robili sobie pikniki, łowili ryby, a nawet biwakowali na skraju lasu. Są tu też wiaty, w których można coś zjeść i duży plac zabaw, na którym dziecko fajnie spędzi czas.

IMG_9686_fhdrIMG_9622_fhdrIMG_9660_fhdr30IMG_9656_fhdrIMG_9685_fhdr

A Wy mieliście już okazję odkryć Podlasie?
A może macie do polecenia inne regiony w Polsce, w których można odnaleźć taką sielskość?

____________

A na naszym Instagramie możecie w zapisanych stories odnaleźć całą relację z naszej podróży po Podlasiu :)

 



Także warto przeczytać...

No Comments

Leave a Reply

Current ye@r *