­
12 rzeczy, które musisz zrobić na Wyspie Wolin i w okolicy. - Świat według RostkówŚwiat według Rostków
Polska, Świat

12 rzeczy, które musisz zrobić na Wyspie Wolin i w okolicy.

29 lipca 2019
wyspa wolin

Przyznamy szczerze – Polska nie była nigdy wysoko na liście naszych podróżniczych planów. Owszem wiedzieliśmy, że mieszkamy w pięknym i różnorodnym kraju, ale jakoś zawsze nie było czasu. Zawsze też powtarzaliśmy sobie, że na to przyjdzie czas na emeryturze.
Gdy dowiedzieliśmy się, że dostaliśmy się do finałowej szesnastki Turystycznych Mistrzostw Blogerów bardzo się ucieszyliśmy – pojawiła się okazja na zobaczenie naszego pięknego kraju, a region jaki nam przydzielono był wyjątkowy, bo kojarzył nam się z… dzieciństwem.

Zachodniopomorskie, bo o nim mowa, to niezwykły zakątek Polski.  Natura, szerokie plaże, cudowne zachody słońca, deptaki tętniące życiem, dzikie jeziora, wydmy, łąki i polany, ciekawe miasta, niezwykle rozwinięta agroturystyka, zaskakująca kuchnia, różnorodność atrakcji wodnych, jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing, świetnie rozwinięte trasy rowerowe – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Zachodniopomorskie to też niezwykle bogata kultura, historia i spora ilość zabytków światowej klasy, w tym średniowieczne mury miast, katedry, zamki, kościoły czy latarnie morskie. To również dwa parki narodowe, siedem parków krajobrazowych, ponad sto rezerwatów oraz  lasy, które stanowią ponad 30 procent powierzchni województwa.

My naszą przygodę z Pomorzem Zachodnim rozpoczęliśmy od Wyspy Wolin  – największej polskiej wyspy, która od stałego lądu oddzielona jest Zalewem Szczecińskim i cieśniną Dziwną, a od Wyspy Uznam – cieśniną Świną. Wyspa utrzymuje się głównie z turystyki, rybołówstwa i rolnictwa. Większość turystów przyjeżdżająca w ten rejon Polski często ogranicza się głównie do typowych nadmorskich kurortów, a przecież to co tutaj najpiękniejsze to zdumiewająca przyroda.

 

A co według nas musicie zrobić będąc na Wyspie Wolin i w jej okolicach?

 

1. Podziwiaj piękno Wolińskiego Parku Narodowego

Budzimy się o poranku i ruszamy w stronę parku. Poranne światło niezwykle współgra z przepięknym otoczeniem, a promienie słońca przebijają się przez korony drzew. Spacerujemy po lesie, słuchamy śpiewu ptaków, chłoniemy świeże, rześkie powietrze i nie potrafimy uwierzyć, że gdzieś w Polsce, blisko wielkich miast, może być tak cicho, pięknie i dziewiczo.

IMG_0800 IMG_0765 IMG_0749 IMG_0777

Woliński Park Narodowy zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów i znajduje się pomiędzy Zalewem Szczecińskim, a Zatoką Pomorską. Założycielem był leśnik Mieczysław Tarchlański, a jego pierwszym dyrektorem był Leon Niedzielski. To co najpiękniejszego w parku to bogata fauna i flora. Prawie połowę powierzchni zajmują lasy, których średnia wieku wynosi ponad 100 lat.  Znaleźć tu można ponad 1300 gatunków roślin, w tym wiele gatunków chronionych. W lasach dominuje buk, dąb, sosna, świerk i modrzew.  Miejsce to jest również domem dla wielu ptaków (w tym orła bielika), które mają tutaj swoją trasę podczas wędrówek między Azją,a Europą oraz dla wielu leśnych zwierząt, jak dziki, sarny, jelenie, lisy czy borsuki.
Archipelag wysp poprzecinany licznymi cieśninami tworzy przepiękny krajobraz, a polodowcowe Jezioro Czajcze i Jezioro Domysłowskie o poranku mają niesamowity klimat.

IMG_0703 IMG_0699 IMG_0683

Woliński Park Narodowy najlepiej odkrywać samochodem lub rowerem. Wejście do niego jest całkowicie bezpłatne, a my zdecydowanie polecamy przyjechać tu o poranku, kiedy większość turystów jeszcze smacznie śpi :)

2. Obejdź Jezioro Turkusowe dookoła

Jezioro Turkusowe to niewielki, sztuczny zbiornik, który swoją nazwę zawdzięcza niebiesko-zielonej barwie wody. W czasach niemieckich znajdowała się tutaj kopalnia kredy, która obecnie jest podłożem jeziora, a w połączeniu ze światłem daje tafli niesamowity kolor.

IMG_0892 IMG_0926 IMG_0929

Przejście jeziora dookoła daje możliwość zobaczenia go z różnej perspektywy. Spacer zaczyna się z parkingu (koszt zostawienia samochodu to 6 zł) i prowadzi przez las porośnięty głównie buczynami. Nie jest wymagający i zajmuje nie więcej niż godzinę.

Untitled-1 IMG_0897

Warto również wejść na punkt widokowy – Piaskową Górę, z której można podziwiać Wapnicę, jezioro i Pagórki Lubińsko-Wapnickie, a także na Wzgórze Zielonka, z  którego roztacza się niesamowity widok na Wsteczną Deltę Świny – archipelag 40 wysp i licznych kanałów o zmieniających się kierunkach przepływów, które łączą ze sobą zarówno słodkie jak i słone wody, który pięknie wpasowuje się w zielone otoczenie.

IMG_0918 IMG_0914

Według nas Jezioro Turkusowe najpiękniej prezentuje się po południu, kiedy słońce wydobywa jego cudowną barwę.

IMG_0935 IMG_0933

3. Poczuj sielski klimat Karsiboru

Przejeżdżamy przez niewielki most i chwilę później jesteśmy już w całkowicie innym świecie. Na łąkach pasą się krowy, na drogach nie ma prawie żadnych samochodów, a ogrody i kolorowe okiennice zdobią małe domki. Na Wyspie Karsibór czas jakby się zatrzymał – jesteśmy my, łąki, zielone pastwiska i małe jeziora.

IMG_1042 IMG_1025 IMG_0993 IMG_1022

Sercem wioski jest niewielki kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z przełomu XV i XVI wieku, kilkukrotnie przebudowywany w zależności od zamożności parafian. Historyczny  Karsibór to dawna osada słowiańska, leżąca na średniowiecznym szlaku handlowym. Znaleźć można tutaj cmentarz ewangelicki, niewielki pomnik lotniskowców RAF, basen u-bootów, jednak to co najbardziej zachwyca to otaczające wyspę rozlewiska, które są domem dla wielu ptaków. Turyści nie zaglądają tutaj za często, a jest to jeden z bardziej urokliwych zakątków okolicy Wyspy Wolin.

IMG_1017 IMG_1016 IMG_1022 IMG_1047

4. Zobacz jak dawniej żyli ludzie w Centrum Słowian i Wikingów

Centrum Słowian i Wikingów spodoba się każdemu. Miejsce ma niezwykły charakter, a przekraczając imponującą, drewnianą bramę ma się wrażenie jakby znalazło się w innym świecie. Po placu biegają owce, pod drzewem stoi koń, kobieta w historycznym stroju wyszywa kolorową chustę, mała dziewczynka w fartuchu robi kolorowe korale, a mężczyzna z brodą, który wygląda jakby żył 1000 lat temu rozkłada na straganie miód trójniak.

IMG_1297 IMG_1223 IMG_1233 IMG_1305 IMG_1275 IMG_1306 IMG_1323 IMG_1327

W Centrum Słowian i Wikingów ma się okazję doświadczyć tego jak żyli, mieszkali i pracowali dawniej ludzie. Można przyjrzeć się pracy rzemieślników, dotknąć i wypróbować narzędzi, zobaczyć repliki chat,domów oraz mebli, skosztować dawnych potraw i napitków lub porozmawiać z ludźmi, którzy mają ogromną wiedzę na temat kultury Słowian.

IMG_1220 IMG_1221 IMG_1269 IMG_1271 IMG_1239 IMG_1245

Latem organizowany jest tutaj Festiwal Wikingów, który rocznie przyciąga tysiące zwiedzających. W trakcie trwania festiwalu można posłuchać dawnej muzyki, obejrzeć bitwę wojsk z wikingami, przepłynąć się repliką łodzi i przede wszystkim poczuć klimat sprzed tysiąca lat.

IMG_1314 IMG_1268 IMG_1253 IMG_1248 IMG_1310

Bilet wstępu kosztuje 10 zł od osoby za bilet normalny i 7 zł za bilet ulgowy. A informacje o godzinach otwarcia znajdziecie na stronie Stowarzyszenia.

 5. Zobacz zachód słońca ze Wzgórza Gosań

Gosań jest najwyższym klifem na polskim wybrzeżu, a także jednym z czterech punktów widokowych w Wolińskim Parku Narodowym. Znajduje się tutaj schron oraz betonowa wieża, która pełniła funkcję stanowiska obserwacyjnego dla niemieckiej artylerii.

IMG_1187 IMG_1201

To kolejne urokliwe, a o zachodzie słońca bardzo romantyczne miejsce, na wybrzeżu Wyspy Wolin. Zatoka Pomorska skąpana w popołudniowym świetle tworzy piękny krajobraz, a przy odrobinie szczęścia będziecie mieć to miejsce całe dla siebie :)

IMG_1210 IMG_1177

Z parkingu znajdującego się obok drogi numer 102 trzeba pokonać około 500 metrów żeby znaleźć się na wzgórzu. Spacer nie jest wymagający i prowadzi przez las.

6. Podziwiaj piękny widok z Tarasów Widokowych Grodzisko-Lubin.

Ten przepięknie położony punkt widokowy daje możliwość podziwiania archipelagu ponad 40 wysp, rozlewiska wstecznej delty Świny, Zalewu Szczecińskiego i jeziora Wicko Wielkie. Na drewnianych tarasach zamontowane są lunety, z których można z bliska obserwować żyjące w okolicy ptaki, w tym orła bielika.

IMG_0979 IMG_0976 IMG_0972 IMG_0989

Samo Grodzisko to wczesnośredniowieczny gród z X-XII wieku, w którym obecnie prowadzone są badania archeologiczne i w którym zostały odkryte fundamenty najstarszego kościoła w województwie. To jedno z tych miejsc, które najlepiej odwiedzić późnym popołudniem by podziwiać pięknie zachodzące słońce. Na miejscu działa również mały Caffe Bar,w  którym możecie napić się piwa, kawy lub herbaty z pięknym widokiem. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie: tutaj.

IMG_0947

7.  Odwiedź turystyczne Międzyzdroje

Gdy w końcu dotarliśmy nad morze wróciły do nas wszystkie wspomnienia z dzieciństwa – parawany-wiatrołapy, kolorowe ręczniki, wiaderka na babki z piasku, słodkie drożdżówki, do których lgnęły wszystkie osy, popołudniowe gofry, smażone ryby i całe dnie spędzone w wodzie.  Nad Bałtykiem nie byliśmy od kilkunastu lat i był to dla nas powrót do wspaniałej przeszłości.

IMG_0866

Najbardziej charakterystycznym miejscem kurortu jest długie na 395 metrów molo, z którego można podziwiać piękna, długą piaszczystą plażę, a także tętniąca życiem promenada z odrestaurowanymi kamieniczkami z XIX i XX wieku oraz bardzo charakterystycznymi szklanymi wodospadami. Każdy kojarzy to miejsce z Aleją Gwiazd z odciśniętymi dłońmi polskich aktorów, piosenkarzy i pisarzy, która w sezonie oblegana jest głównie przez rodziny z dziećmi.

IMG_0848

W Międzyzdrojach znajduje się również siedziba dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego, gabinet figur woskowych, znane kino Eva, Kawcza Góra, kościół świętego Piotra i Apostoła oraz spora liczba hoteli, urokliwych pensjonatów i domków wczasowych. Przebiega tędy kilka szlaków turystycznych, w tym Szlak Świętego Jakuba, organizowany jest tutaj co roku Europejski Festiwal Gwiazd, a latem malutkie knajpy i dyskoteki pękają w szwach.

Międzyzdroje to dobre miejsce na wypad z rodzinom czy znajomymi – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie :)

IMG_0817

8.  Przejdź się a plażę w Wisełce

Wisełka to mała miejscowość niedaleko Międzyzdrojów, z której przez las możemy dojść to urokliwej, chociaż w sezonie dość zatłoczonej plaży. My wybraliśmy się tam późnym popołudniem, na zachód słońca, który nad polskim Bałtykiem jest naprawdę przepiękny. 

IMG_1171

9. Zobacz żubry w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

Pokazowa Zagroda Żubrów to niezwykłe miejsce na mapie nie tylko województwa zachodniopomorskiego, ale i całej Polski. To położone prawie 2 kilometry od głównej drogi miejsce, zostało założone w 1976 roku, kiedy to sprowadzono pierwsze cztery żubry z Puszczy Białowieskiej i Boreckiej. Obecnie na powierzchni 20 hektarów żyje od 6 do 8 żubrów, wszystkie na litery PO (Polkosia, Pocak, Pozowa, Poznaniak…) nawiązujące do pierwszej sylaby nazwy naszego kraju :) Zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną, a zwiedzający mogą je podglądać z niewielkich pomostów (posiadających rampy dla osób niepełnosprawnych). Co jakiś czas z zewnątrz sprowadzane są żubry by zapobiec pokrewieństwu, a wyhodowane osobniki przekazywane są do innych stad. Na terenie Zagrody oprócz żubrów zobaczyć można również dzika Gucia i Zosię, sarny Jadzię i Zuzię, jelenia Maję oraz orła bielika Danusię :)

IMG_1347

Cena wstępu: 7 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy (dla dzieci, emerytów, rencistów oraz studentów do 25 roku życia). Miejsce otwarte jest w godzinach 10:00-18:00 (w okresie od maja do końca października, z wyjątkiem poniedziałków) i w godzinach 8:00-16:00 (w okresie od listopada do kwietnia, z wyjątkiem niedzieli i poniedziałków). Więcej informacji znajdziecie na stronie Pokazowej Zagrody Żubrów. 

IMG_1352

10. Poczuj klimat Wzgórza Wisielców

Mało kto wie o Wzgórzu Wisielców i mało też kto tu dociera, bo tak naprawdę miejsce to nie jest ani piękne krajobrazowo, ani zbyt urokliwe, jednak na uwagę zasługuje jego historia.  Jest to cmentarzysko kurhanowe należące do najstarszych średniowiecznych nekropolii na Pomorzu Zachodnim. Zmarłych chowano tutaj głównie obrządkami ciałopalnymi, a cały obiekt zachowany jest w bardzo dobrym stanie co ułatwiło badania nad tym miejscem. Zmarłych składano do drewnianych trumien razem z dobytkiem (co ciekawe bardziej bogato były wyposażane groby kobiece), a w środku znajdywano noże, ceramikę i inne przedmioty użytku codziennego.

Nazwa Wzgórza bierze się jednak od odbywających się w późniejszym czasie egzekucji przestępców i piratów, którzy umierali tutaj najczęściej przez ścięcie lub powieszenie. To jedno z tych miejsc, które pokazuje jak niezwykle interesująca jest Wyspa Wolin nie tylko pod względem krajobrazowym, ale i historycznym.

11. Przespaceruj się plażą w Świnoujściu

Już sam dojazd do Świnoujścia – drogą morską – to niezwykła przygoda.  Samo miasto jest niezwykłe – położone na trzech wyspach: Wolin, Karsibór i Uznam – stanowi początek polskiego wybrzeża. W samym mieście znajdziecie mnóstwo atrakcji: Fort Anioła,  którym nawiązuje do Zamku Świętego Anioła w Rzymie, wieża dawnego kościoła z punktem widokowym, latarnia morska,  Park Zdrojowy, piękne, zabytkowe kamienice, dawny ratusz, który obecnie pełni rolę Muzeum Rybołówstwa Morskiego, urocze wille, dawna stocznia, nadmorska promenada, Fort Gerharda… ale to co najbardziej nam się spodobało to piękna, szeroka plaża (dziewięciokrotnie nagradzana Błękitną Flagą) ze stawą w kształcie wiatraka.

IMG_1094 IMG_1122 IMG_1078 IMG_1108

Stawa Młyny służy nawigacji, ma 10 metrów wysokości i jest chyba najbardziej znanym symbolem miasta. My odwiedziliśmy to miejsce w ciągu dnia, ale najpiękniej Stawa Młyny prezentuje się o zachodzie słońca, więc jeśli macie taką możliwość wybierzcie się tam późnym popołudniem.

IMG_1135 IMG_1089 IMG_1095

 12. Jedź przed siebie i odkrywaj uroki najdalszych zakątków Wyspy.

To chyba najlepsza rada jaką możemy Wam dać, bo najpiękniejsze miejsca to te z dala od turystów. To miejsca które odkryjemy wjeżdżając w wiejskie ścieżki znajdujące się z dala od głównych dróg, to malutkie chatki, niewielkie gospodarstwa, dzikie jeziora otoczone trzcinami, pastwiska i łąki, czyli wszystko to po co przyjechaliśmy na Wyspę Wolin :)

IMG_0665 IMG_0705 IMG_0732 IMG_0734 IMG_0731 IMG_0719

 A Wy co dodalibyście do tej listy? :)

__________

Nasza podróż po zachodniopomorskim zorganizowana była w ramach trwającego obecnie konkursu Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Razem z piętnastką innych blogerów odkrywamy najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Jeśli uważasz, że w fajny i ciekawy sposób przedstawiliśmy Pomorze Zachodnie to możesz oddać na nas swój głos na stronie konkursu (głosować można raz dziennie podając adres email) :)

Będzie nam bardzo miło!

#mistrzostwablogerow
#visitpoland

 

 



Także warto przeczytać...

12 Comments

  • Reply lik-czarter.pl 20 września 2019 at 10:47 pm

    Aż tak długie molo? Łał no nieźle ;) Nie wiedziałem, że ma tyle metrów. Aż mi się chce wskoczyć do wody i wynająć jakiś jachcik.

  • Reply koromar 10 stycznia 2020 at 1:41 am

    Przepiękne fotografie i ciekawy wpis. Super!

  • Reply ToTemat 13 stycznia 2021 at 11:25 am

    Tych żubrów i innych zwierząt szkoda w tej zagrodzie, biedne życie mają w niewoli i raczej nie są tam za zadowolone z tak ciasnego miejsca jak dla nich. Zawsze miałem takie wrażenie, przez to przestałem chodzić do zoo i tego typu rzeczy.

    • Reply GK 18 lipca 2021 at 9:45 am

      Ale wiesz, że żubrów bez ludzi by już nie było? Gatunek przetrwał tylko dlatego, że jest systematycznie odtwarzany przez człowieka. Bez tego by nie żyły w ogóle. Poza tym trudno rozmnażać ginący gatunek nie zapewniając stadu odpowiednich warunków.

      • Reply KG 24 kwietnia 2022 at 3:52 pm

        Z drugiej strony – można by powiedzieć, że bez człowieka żubry wciąż by były, bo to człowiek przyczynił się do ich wyginięcia przez polowania. Ale fakt faktem – dobrze robimy jako ludzkość próbując naprawić ten błąd i przywrócić przyrodzie gatunek. Ważne jest też, aby zwierzetom w niewioli zapewnić odpowiednie, jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki. :)

  • Reply Ania 13 czerwca 2021 at 3:05 pm

    Super materiał:) Mam pytanie, czy 2 dni na Wolin i Świnoujście wystarczą?

  • Reply Kazimierz 20 czerwca 2021 at 9:51 am

    pięknie jest wszędzie,tylko trzeba to umieć widzieć,aco do żubrów to krowy też są piękne.

  • Reply Bori 22 maja 2022 at 1:53 pm

    W tym roku planuje tam zawitać. Zastanawiam się też nad Świnoujściem, długo w sezonie czeka się na prom?

  • Reply Emilia 25 maja 2022 at 5:17 pm

    Małe sprostowanie, bielik nie jest orłem

  • Reply Andrzej z Olsztyna 9 grudnia 2022 at 5:07 pm

    Dużo słyszałem o Wolinie opowieści, o ciekawych zabytkach i miejscach, rozpalają wyobraźnię. Ale takie zgrzyty jak Centrum, jakaś caffe , czy festiwal rozczarowują i odbierają wyjątkowość. Nie można nazwać po polsku albo po starosłowiańsku. Osoba zajmująca się promocja regionu czy czymś takim, do zwolnienia natychmiast, albo niech się leczy.

  • Reply Turysta 1 lipca 2024 at 4:54 pm

    Naprawdę super wszystko przedstawione!

  • Reply Agata 2 sierpnia 2024 at 11:52 am

    Co najbardziej przyciąga Cię na Wyspę Wolin – jej dzika przyroda, historyczne atrakcje czy może sielski klimat małych wiosek?

  • Leave a Reply