Pojezierze Drawskie – niezwykła kraina pełna, poukrywanych w lesie, jezior, stawów, bagien, rezerwatów przyrody i rzek. To piękne miejsce na mapie województwa zachodniopomorskiego było, po Wyspie Wolin, naszym kolejnym celem. Turystów z całej Polski przyciąga tutaj głównie mnogość szlaków turystycznych zarówno tych pieszych jak i rowerowych, możliwość żeglowania, wędkowania czy uprawiania turystyki konnej. Nas jak zwykle przyciągnęła tutaj niezwykła przyroda
My swoją podróż po Pojezierzu Drawskim zaczynamy w miejscowości Połczyn Zdrój, w której można skosztować piwa z lokalnego browaru Fuhrmann, który produkuje trunki na bazie krystalicznie czystej wody, wykorzystując między innymi lokalne miody (w tym miód drahimski) i których skosztowania nie mogliśmy sobie odmówić
Już o 5 nad ranem jesteśmy w trasie i kierujemy się w stronę Drawskiego Parku Krajobrazowego. Mijane po drodze pola i łąki otulone poranną mgłą i soczystym światłem dają niesamowity klimat, który towarzyszy nam przez krótką chwilę zanim słońce nie wynurzy się zza horyzontu.
Drawski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku i znaleźć można tutaj 7 rezerwatów i około 300 pomników przyrody. Zaczynamy od Rezerwatu Doliny Pięciu Jezior, nazywanego czasem Szwajcarią Połczyńską. Trasa ciągnie się wzdłuż lasu, a my mijamy po drodze Jezioro Krzywe, Krąg, Głębokie, Długie i Małe. Na brzegach jezior stoją bez ruchu wędkarze, drzewa powoli nabierają kolorów od porannego słońca, a nad taflą wody szybują ptaki.
Co jakiś czas zjeżdżamy z trasy – powietrze pachnie lasem, a promienie światła pięknie przebijają się przez korony drzew. Spacerujemy chwilę po okolicy słuchając śpiewu ptaków. Jest cicho i pięknie. Po raz kolejny jesteśmy sami z Matką Naturą.
Odbijamy z głównej drogi i chwilę później jesteśmy już nad Jeziorem Prosino - kolejnym rezerwatem przyrody w powiecie drawskim. Widok z niewielkiego wzgórza daje możliwość podziwiania ptaków wodno-błotnych, które są objęte ochroną. Zapaleni ornitolodzy wypatrzą tutaj pliszkę żółtą, sikorkę czarnogłową, błotniaka stawowego oraz czajkę. Łąki i pola, które otulają jezioro nadają miejscu bardzo sielskiego klimatu.
Kierujemy się w stronę gminy Czaplinek, a naszym pierwszym przystankiem jest Stare Drawsko – urocza miejscowość słynąca głównie z ruin Zamku Drahim, usytuowanych na wzniesieniu, które są jedną z ważniejszych pamiątek historycznych w tym regionie. Zamek ten został wybudowany około 1360 roku przez joannitów i przez długi czas pełnił funkcję siedziby starostów polskich. Obecnie miejsce jest własnością prywatną i jest dostępne do zwiedzania, a w sezonie, na dziedzińcu organizowane są różne imprezy rycerskie i historyczne. Zawaliska, jak zresztą prawie cała miejscowość, stoją na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Drawskim i Żerdno.
Jezioro Drawsko jest największym i najgłębszym (ponad 80 metrów) jeziorem Pojezierza. Znajduje się tutaj kilka wysp, zatok i półwyspów. Po jeziorze kursują niewielkie stateczki, które pływają na wsypę Bielawę (piątą co do wielkości wyspę śródlądową), rozpoczyna się tutaj szlak kajakowy rzeką Drawą, a dla rodzin z dziećmi przewidziano wypożyczalnie rowerków wodnych i łódeczek.
Jezioro Żerdno znajdujące się po drugiej stronie drogi ma bardziej dziki charakter, woda zaliczana jest do pierwszej klasy czystości, a spacer wzdłuż wybrzeża jest bardzo przyjemny – o 6 rano całe miasteczko jeszcze śpi, więc mamy to miejsce tylko dla siebie.
Po drodze mijamy Sławogród, który jest rekonstrukcją warowni wczesnośredniowiecznej i docieramy do Czaplinka. Największą atrakcją tego miasteczka jest niewielka starówka,w skład której wchodzi rynek wraz z malutkimi, sąsiadującymi uliczkami, która została wpisana do rejestru polskich zabytków województwa zachodniopomorskiego. Spacerujemy chwilę po okolicy, docieramy do Pomniku Papieża, który został odsłonięty w 50 rocznicę spływu kajakowego księdza Karola Wojtyły rzeką Drawą, odwiedzamy niewielki kościół Świętej Trójcy – najstarszą murowaną budowlę w Czaplinku i podziwiamy piękny Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, który zajmuje całą wschodnią część rynku. Miasteczko, chociaż bardzo malutkie, jest naprawdę urocze, a mając trochę czasu warto odwiedzić Izbę Muzealną, która zawiera wszystkie zbiory regionalne, Otwarty Zabytek przy ulicy Studziennej 2, w którym udostępniona jest kolekcja miniatur przedstawiająca zabytki ryglowe Pojezierza Drawskiego, a także Galerię Sztuki.
Dalsza trasa wiedzie przez pola zboża usłane po horyzont. Sielskie krajobrazy przypominają nam te widziane w Toskanii – to całkowicie inna odsłona województwa zachodniopomorskiego
W końcu docieramy do Żelisławia – niewielkiej wsi, w której działa stowarzyszenie Żelisławski Zapiecek. Miejsce to jest naprawdę niezwykłe – po wcześniejszym umówieniu się można tutaj skosztować szczodraka, czyli bułeczek z kapustą i ziołami wypiekanych w piecu chlebowym, można wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny, tkania, kupić piękne ozdoby, a samo miejsce położone jest w tak klimatycznym miejscu, że aż nie chce się stąd wyjeżdżać.
Do Złocieńca docieramy w południe. To tutaj ma swoją siedzibę Administracja Drawskiego Parku Krajobrazowego jednak my przyjechaliśmy tutaj żeby zobaczyć Park Żubra, którego główną atrakcją jest Aleja Grabowa z 83, osiemdziesięcioletnimi drzewami o specjalnie ukształtowanej koronie.
Swoją podróż po Pojezierzu Drawskim kończymy w Lubieszewie, w niezwykłej restauracji Ryby Lubie. To miejsce prowadzone z duszą, gdzie skosztować można przesmacznych ryb z własnej hodowli właścicieli. To co jednak najwspanialszego w tym miejscu to jego niezwykły klimat i otoczenie i śmiało możemy powiedzieć, że to jedna z fajniejszych restauracji, w jakich byliśmy w Polsce, a pierogi z pstrągiem skradły nasze serca
Pojezierze Drawskie pokazało nam swoje piękne i różnorodne oblicza, a my jesteśmy pod wrażeniem jak cudowne miejsca mamy w naszej wspaniałej Polsce
_________
Nasza podróż po zachodniopomorskim zorganizowana była w ramach trwającego obecnie konkursu Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Razem z piętnastką innych blogerów odkrywamy najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Jeśli uważasz, że w fajny i ciekawy sposób przedstawiliśmy Pomorze Zachodnie to możesz oddać na nas swój głos na stronie konkursu (głosować można raz dziennie podając adres email)
Będzie nam bardzo miło!
Zachęcamy również do zobaczenia filmu z naszej podróży po Pomorzu Zachodnim
#mistrzostwablogerow
#visitpoland
4 Comments
Mieszkam w pobliżu. Jest to moje ulubione miejsce na spacery i odpoczynek od codzienności.
[…] W ciekawy sposób, piszą o tym regionie kraju państwo Rostkowie, na swojej stronie, na której zdają relacje z odbytych przez siebie wojaży. http://swiatwedlugrostkow.pl/skarby-pojezierza-drawskiego/ […]
Ciekawie opisane, fajne zdjęcia, dobra zachęta do zwiedzania. Sugestia tylko, by przejrzeć korektorsko jeszcze raz tekst ????
Byłem z rodziną i znajomymi niedawno i jestem oczarowany. Wprawdzie w sumie tylko 5 dni i trochę się obawiałem że nie będziemy mieli tam co oglądać, a nie zobaczyłem połowy z tego co ostatecznie chciałem. Sielskie krajobrazy, aleje lipowe przy drogach, jeziora i spokój. Mógłbym tam siedzieć (i zwiedzać) i miesiąc i nie chciałbym wyjeżdzać.