A po powrocie..., Polska

Skarby Pojezierza Drawskiego.

7 sierpnia 2019
pojezierze

Pojezierze Drawskie – niezwykła kraina pełna, poukrywanych w lesie, jezior, stawów, bagien, rezerwatów przyrody i rzek. To piękne miejsce na mapie województwa zachodniopomorskiego było, po Wyspie Wolin, naszym kolejnym celem.  Turystów z całej Polski przyciąga tutaj głównie mnogość szlaków turystycznych zarówno tych pieszych jak i rowerowych, możliwość żeglowania, wędkowania czy uprawiania turystyki konnej. Nas jak zwykle przyciągnęła tutaj niezwykła przyroda :)

IMG_1670

My swoją podróż po Pojezierzu Drawskim zaczynamy w miejscowości Połczyn Zdrój, w której można skosztować piwa z lokalnego browaru Fuhrmann, który produkuje trunki na bazie krystalicznie czystej wody, wykorzystując między innymi lokalne miody (w tym miód drahimski) i których skosztowania nie mogliśmy sobie odmówić :)

IMG_1578

Już o 5 nad ranem jesteśmy w trasie i kierujemy się w stronę Drawskiego Parku Krajobrazowego. Mijane po drodze pola i łąki otulone poranną mgłą i soczystym światłem dają niesamowity klimat, który towarzyszy nam przez krótką chwilę zanim słońce nie wynurzy się zza horyzontu.

IMG_1597 IMG_1593

Drawski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku i znaleźć można tutaj 7 rezerwatów i około 300 pomników przyrody. Zaczynamy od Rezerwatu Doliny Pięciu Jezior, nazywanego czasem Szwajcarią Połczyńską. Trasa ciągnie się wzdłuż lasu, a my mijamy po drodze Jezioro Krzywe, Krąg, Głębokie, Długie i Małe. Na brzegach jezior stoją bez ruchu wędkarze, drzewa powoli nabierają kolorów od porannego słońca, a nad taflą wody szybują ptaki.

IMG_1679 IMG_1673

Co jakiś czas zjeżdżamy z trasy – powietrze pachnie lasem, a promienie światła pięknie przebijają się przez korony drzew. Spacerujemy chwilę po okolicy słuchając śpiewu ptaków. Jest cicho i pięknie. Po raz kolejny jesteśmy sami z Matką Naturą.

IMG_1654

Odbijamy z głównej drogi i chwilę później jesteśmy już nad Jeziorem Prosino - kolejnym rezerwatem przyrody w powiecie drawskim. Widok z niewielkiego wzgórza daje możliwość podziwiania ptaków wodno-błotnych, które są objęte ochroną. Zapaleni ornitolodzy wypatrzą tutaj pliszkę żółtą, sikorkę czarnogłową, błotniaka stawowego oraz czajkę. Łąki i pola, które otulają jezioro nadają miejscu bardzo sielskiego klimatu.

IMG_1681 IMG_1686 IMG_1698

Kierujemy się w stronę gminy Czaplinek, a naszym pierwszym przystankiem jest Stare Drawsko – urocza miejscowość słynąca głównie z ruin Zamku Drahim, usytuowanych na wzniesieniu, które są jedną z ważniejszych pamiątek historycznych w tym regionie. Zamek ten został wybudowany około 1360 roku przez joannitów i przez długi czas pełnił funkcję siedziby starostów polskich. Obecnie miejsce jest własnością prywatną i jest dostępne do zwiedzania, a w sezonie, na dziedzińcu organizowane są różne imprezy rycerskie i historyczne. Zawaliska, jak zresztą prawie cała miejscowość, stoją na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Drawskim i Żerdno.

IMG_1717

Jezioro Drawsko jest największym i najgłębszym (ponad 80 metrów) jeziorem Pojezierza.  Znajduje się tutaj kilka wysp, zatok i półwyspów.  Po jeziorze kursują niewielkie stateczki, które pływają na wsypę Bielawę (piątą co do wielkości wyspę śródlądową), rozpoczyna się tutaj szlak kajakowy rzeką Drawą, a dla rodzin z dziećmi przewidziano wypożyczalnie rowerków wodnych i łódeczek.

IMG_1758 IMG_1763 IMG_1735 IMG_1741 IMG_1748 IMG_1744 IMG_1745

Jezioro Żerdno znajdujące się po drugiej stronie drogi ma bardziej dziki charakter, woda zaliczana jest do pierwszej klasy czystości, a spacer wzdłuż wybrzeża jest bardzo przyjemny – o 6 rano całe miasteczko jeszcze śpi, więc mamy to miejsce tylko dla siebie.

IMG_1727 IMG_1731 IMG_1719 IMG_1734

Po drodze mijamy Sławogród, który jest rekonstrukcją warowni wczesnośredniowiecznej i docieramy do Czaplinka. Największą atrakcją tego miasteczka jest niewielka starówka,w skład której wchodzi rynek wraz z malutkimi, sąsiadującymi uliczkami, która została wpisana do rejestru polskich zabytków województwa zachodniopomorskiego. Spacerujemy chwilę po okolicy,  docieramy do Pomniku Papieża, który został odsłonięty w 50 rocznicę spływu kajakowego księdza Karola Wojtyły rzeką Drawą, odwiedzamy niewielki kościół Świętej Trójcy – najstarszą murowaną budowlę w Czaplinku i podziwiamy piękny Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, który zajmuje całą wschodnią część rynku.  Miasteczko, chociaż bardzo malutkie, jest naprawdę urocze, a mając trochę czasu warto odwiedzić Izbę Muzealną, która zawiera wszystkie zbiory regionalne, Otwarty Zabytek przy ulicy Studziennej 2, w którym udostępniona jest kolekcja miniatur przedstawiająca zabytki ryglowe Pojezierza Drawskiego, a także Galerię Sztuki.

IMG_1805

Dalsza trasa wiedzie przez pola zboża usłane po horyzont. Sielskie krajobrazy przypominają nam te widziane w Toskanii – to całkowicie inna odsłona województwa zachodniopomorskiego :)

IMG_1882

W końcu docieramy do Żelisławia – niewielkiej wsi, w której działa stowarzyszenie Żelisławski Zapiecek. Miejsce to jest naprawdę niezwykłe – po wcześniejszym umówieniu się można tutaj skosztować szczodraka, czyli bułeczek z kapustą i ziołami wypiekanych w piecu chlebowym, można wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny, tkania, kupić piękne ozdoby, a samo miejsce położone jest w tak klimatycznym miejscu, że aż nie chce się stąd wyjeżdżać.

IMG_1841 IMG_1839 IMG_1862 IMG_1858 IMG_1867 IMG_1850 IMG_1835_

Do Złocieńca docieramy w południe. To tutaj ma swoją siedzibę Administracja Drawskiego Parku Krajobrazowego jednak my przyjechaliśmy tutaj żeby zobaczyć Park Żubra, którego główną atrakcją jest Aleja Grabowa z 83, osiemdziesięcioletnimi drzewami o specjalnie ukształtowanej koronie.

IMG_1894 IMG_1911

Swoją podróż po Pojezierzu Drawskim kończymy w Lubieszewie, w niezwykłej restauracji Ryby Lubie. To miejsce prowadzone z duszą, gdzie skosztować można przesmacznych ryb z własnej hodowli właścicieli. To co jednak najwspanialszego w tym miejscu to jego niezwykły klimat i otoczenie i śmiało możemy powiedzieć, że to jedna z fajniejszych restauracji, w jakich byliśmy w Polsce, a pierogi z pstrągiem skradły nasze serca :)

IMG_1986 IMG_1979 IMG_1997 IMG_1968 IMG_1970 IMG_1973 IMG_1947

Pojezierze Drawskie pokazało nam swoje piękne i różnorodne oblicza, a my jesteśmy pod wrażeniem jak cudowne miejsca mamy w naszej wspaniałej Polsce :)

IMG_2037

_________

Nasza podróż po zachodniopomorskim zorganizowana była w ramach trwającego obecnie konkursu Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Razem z piętnastką innych blogerów odkrywamy najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Jeśli uważasz, że w fajny i ciekawy sposób przedstawiliśmy Pomorze Zachodnie to możesz oddać na nas swój głos na stronie konkursu (głosować można raz dziennie podając adres email) :)

Będzie nam bardzo miło!

Zachęcamy również do zobaczenia filmu z naszej podróży po Pomorzu Zachodnim :)

#mistrzostwablogerow
#visitpoland

 

 

 

 

 Także warto przeczytać...

4 Comments

 • Reply miszczualmavera 10 sierpnia 2019 at 9:03 pm

  Mieszkam w pobliżu. Jest to moje ulubione miejsce na spacery i odpoczynek od codzienności.

 • Reply Pojezierze Drawskie. Kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. - Malopolskikongreskobiet.pl 26 lipca 2021 at 3:41 pm

  […] W ciekawy sposób, piszą o tym regionie kraju państwo Rostkowie, na swojej stronie, na której zdają relacje z odbytych przez siebie wojaży. http://swiatwedlugrostkow.pl/skarby-pojezierza-drawskiego/ […]

 • Reply Wypad z domu 28 czerwca 2022 at 9:08 am

  Ciekawie opisane, fajne zdjęcia, dobra zachęta do zwiedzania. Sugestia tylko, by przejrzeć korektorsko jeszcze raz tekst ????

 • Reply Albert 18 września 2023 at 12:20 pm

  Byłem z rodziną i znajomymi niedawno i jestem oczarowany. Wprawdzie w sumie tylko 5 dni i trochę się obawiałem że nie będziemy mieli tam co oglądać, a nie zobaczyłem połowy z tego co ostatecznie chciałem. Sielskie krajobrazy, aleje lipowe przy drogach, jeziora i spokój. Mógłbym tam siedzieć (i zwiedzać) i miesiąc i nie chciałbym wyjeżdzać.

 • Leave a Reply

  Current ye@r *