Jadąc do Peru mieliśmy jeden konkretny cel: GÓRY. Przekraczając granicę tego państwa wiedzieliśmy, że nie interesują nas tutejsze miasteczka czy ponure (o tej porze roku) wybrzeże. I chociaż nie udało nam się planu zrealizować do końca (trzeba wrócić chociażby, żeby zrobić trekking Ausangate), to sporo miejsc, które założyliśmy sobie przed podróżą udało nam się ogarnąć.
Peru to piękny kraj, który swoimi widokami i krajobrazami codziennie na zachwycał, a w tym poście po raz kolejny chcielibyśmy pokazać Wam odrobinę naszej ‚górskiej rzeczywistości’, a dokładnie podpowiedzieć, jak ominąć agencje turystyczne i zorganizować sobie samodzielny trekking na Tęczową Górę – jedną z trzech na świecie.
Jak samodzielnie zorganizować trekking na Tęczową Górę?
Tęczowa Góra jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji w okolicach Cusco. Prawie każda agencja turystyczna w mieście proponuje jednodniowe wycieczki na Rainbow Mountain. Ceny startują już od 80-100 soli (w zależności od sezonu), a kończą nawet na 100 dolarach. Tak naprawdę wszystko zależy od tego co jest zawarte w tej kwocie. W podstawowym pakiecie mamy po prostu dojazd do parkingu, z którego rusza trekking. Droższe wycieczki zawierają również śniadania, obiad, napoje, a czasem nawet wynajem konia, który wwiezie Was na szczyt.
Tęczowa Góra od zawsze była na naszej ‚peruwiańskiej liście marzeń’ i postanowiliśmy trekking zorganizować sobie sami, co bez własnego środka transportu wcale nie jest takie proste. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenie pomoże i Wam zorganizować podobną wyprawę
(My dla ułatwienia przenieśliśmy się z położonego na obrzeżach miasta Inkita Guesthouse do hostelu Dragonfly w centrum Cusco, w którym zostawiliśmy wszystkie zbędne rzeczy)
Dojazd i nocleg
Tak naprawdę to dojazd to najbardziej problematyczny element przy organizowaniu wyprawy na Rainbow Mountain. Informacji w sieci jest jak na lekarstwo, więc jechaliśmy w ciemno, licząc trochę na szczęście. Nie jest to na pewno opcja dla ludzi z ograniczonym czasem, bo wymaga spędzenia nocy w miejscowości Pitumarca.
Na początku trzeba znaleźć busy, które jadą do miejscowości Sicuani (odjeżdżają co pół godziny z ulicy Huayrur Pata w Cusco). Mimo, że będziecie wysiadać w bliższej miejscowości Checacupe to i tak musicie zapłacić za bilet na całej trasie, czyli 11 soli.
Z miejscowości Checacupe musicie dostać się do miejscowości Pitumarca i tutaj macie trzy możliwości: bardzo droga taksówka, dość drogi motocykl lub bardzo tanie collectivo (kursujące ze skrzyżowania) za jedyne 0,80 sola.
Z rynku głównego w Pitumarcy możecie wziąć taksówkę za 80 soli i dojechać od razu bezpośrednio na parking, z którego rozpoczyna się szlak na Rainbow Mountain lub tak jak my spędzić noc w miasteczku i ruszyć z lokalsami nocną ciężarówką.
My noc spędziliśmy w restauracji na rynku, w której właściciele zgodzili się nas przenocować za 5 soli od osoby. Jeśli wybierzecie tą opcję to musicie mieć ze sobą śpiwór, bo „nocleg” to po prostu skrawek drewnianej podłogi, a noce bywają tutaj bardzo zimne.
Ciężarówka rusza z głównej drogi (najlepiej spytać mieszkańców o pokazanie kierunku) około 3 rano, ale warto tam być wcześniej, żeby zająć dobre miejsca. Na zamkniętej pace pełnej stogów siana jadą lokalsi w tradycyjnych strojach, którzy planują sprzedać pamiątki pod Tęczową Górą. Koniecznie ubierzcie się ciepło. My mieliśmy na sobie dwie bluzy i kurtkę, a i tak musieliśmy okryć się śpiworami.
Ciężarówka jedzie dwie godziny i kosztuje 5 soli
Cena wstępu
Koszt wejścia na szlak prowadzący do Tęczowej Góry to 10 soli.
Co warto ze sobą zabrać?
-wygodne buty (niekoniecznie trekkingowe)
-czapka i rękawiczki (na szczycie mocno wieje)
-kurtka i bluza/sweter (jeśli tak jak i my ruszycie jeszcze przed wschodem słońca to są to rzeczy niezbędne, gdyż temperatura sięga nawet -10 stopni)
-woda i jakieś przekąski
-warto wziąć krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne
-aparat fotograficzny
-bezpłatną aplikację na telefon MapsMe – niezawodna jeśli chodzi o trekkingi
Na parkingu, z którego rozpoczyna się trekking możecie kupić sobie obiad, ciepłą kawę, herbatę lub owoce i urządzić sobie piknik na pobliskich łąkach czekając na transport do Cusco.
Trekking na Rainbow Mountain
Sama trasa na Tęczową Górę jest bardzo dobrze oznaczona i nie jest zbyt stroma. Problemem może okazać się zbyt ciężki plecak lub brak aklimatyzacji, gdyż jesteśmy na sporych wysokościach. Startujemy z parkingu na poziomie około 4300 metrów n.p.m, a kończymy na wysokości powyżej 5000 metrów. Nam wspinaczka zajęła trochę ponad dwie godziny, a droga powrotna półtorej godziny.
Trasa prowadzi przez pola, łąki, pagórki i towarzyszy jej piękny widok na górę Ausangate (6400 metrów).
Po drodze mija się znaki, które informują jak daleko jeszcze zostało do celu.
Na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia poganiacza i konia, który zabierze do góry tych ze słabszą kondycją. Zwierzę można wypożyczyć na całą trasę jak i na konkretny odcinek.
Zdecydowanie najlepszym okresem na odwiedzenie Tęczowej Góry jest nasze polskie lato: czerwiec – wrzesień (najmniej opadów, największa szansa na dobrą pogodę). Pogodę warto sprawdzać tutaj: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Rainbow-Mountain/forecasts/2310
Powrót do Cusco
Do Cusco możecie wrócić tak jak przyjechaliście, czyli ciężarówką, która wraca do Pitumarcy około godziny 14-15, następnie do Checacupe, a potem busem ze skrzyżowania do Cusco. Całość nie powinna kosztować więcej niż 17 soli.
My postanowiliśmy jednak pochodzić po autobusach wycieczkowych i popytać kierowców czy nie mają wolnych miejsc. Każdy jednak podawał nam cenę 30-50 soli od osoby, mimo, ze usilnie staraliśmy się zbić cenę do 15 soli. Dopiero jak usiedliśmy na pace ciężarówki to przybiegł do nas jeden z kierowców z pustymi miejscami w vanie i zgodził się nas wziąć za podaną przez nas kwotę.
Warto więc próbować, bo dzięki temu nie musieliśmy się przesiadać, jechaliśmy bezpośrednio, więc na miejscu byliśmy już po 5 godzinach. Podejrzewam, że z przesiadkami trwałoby to około 7-8 godzin.
Podsumowanie kosztów
Autobus Cusco – Checacupe: 11 soli
Collectivo Checacupe – Pitumarca: 0,80 soli
Nocleg w Pitumarcy: 5 soli
Ciężarówka Pitumarca – Tęczowa Góra: 5 soli
Wstęp: 10 soli
Powrót do Cusco: 15-17 soli
Razem: 47 soli, czyli około 51 zł
To co?
Spróbujecie sami? 
3 Comments
Jak tylko tam dotrzemy, to jasne, że sami pójdziemy
Dobrego tygodnia!
Cześć. Widząc Wasze zdjęcia – pierwsze skojarzenie: DANXIA w Chinach…
cudne zdjęcia